مادر و پدر يا همسر

مادر و پدر يا همسر

تهيه وتنظيم: مريم افضلي

«آنچه مردان بايد بدانند»
يكي از مشكلات پرجنجال و داغ همسران اين است كه دائماً ميان خانواده‌ي كودكي (پدر، مادر، برادر و خواهر) و همسر خود گيج و متحيرند و نمي‌دانند به كدام سمت حركت كنند. اين مسأله در رابطه با آقايان بيشتر به چشم مي‌خورد. از يك سو پدر و مادري دارند كه تمام عمر خود را به پاي او گذاشته و انتظاراتي دارند كه كم هم نيست ازسوي ديگر همسري كه دوستش دارند و مايلند آينده‌ي مشتركي بسازند. اين از آن دسته معضلاتي است كه بسيار تابع فرهنگ است. وابسته به خانوده بودن و خانواده‌ي منسجمي داشتن از بسياري جهات فوائدي دارد كه نمي‌توان ناديده گرفت و ازسويي مشكلات خاص خود را بوجود مي‌آورد. متأسفانه تجربه ثابت كرده است زوجهاي جواني كه مستقل زندگي مي‌كنند يا در شهر ديگري بسر مي‌برند از زندگي خود بسيار راضي‌ترند و خيلي سريع‌تر عنان زندگي خود را بدست مي‌گيرند تا آنهايي كه با پدر و مادر خود زندگي مي‌كنند و دائماً ميان خواسته‌هاي طرفين در حركتند. يا اينكه جدا از آنها هستند، اما به سرعت تأثير مي‌پذيرند. آنچه با فرهنگ ما همخواني دارد احترام به بزرگترها و استفاده از تجربيات و راهنمايي‌هاي آنهاست. اما حرف‌شنوي كوركورانه و سپردن زندگي خصوصي به دست ديگران چيزي نيست كه پسنديده باشد. نقش آقايان درميان دعواهاي خانوادگي (مادرشوهر عروس، خواهرشوهر عروس، جاري‌ها و…) بسيار مهم است. براي رعايت حرمت‌ها و دوري از كشمكش رعايت موارد زير ضروري به نظر مي‌رسد:
1. هيچ‌گاه جانبداري نكنيد. مادر خواهر شما عمري را دركنار شما گذرانده‌اند و شايد تاب اين را نداشته باشند كه شما را در كنار فردي ببينند كه كاملاً جديد است. آنها ناخودآگاه احساس مي‌كنند حق آب‌وگل دارند. شما را دوست دارند و خود را نزديك‌تر حس مي‌كنند و همسر شما نيز نمي‌خواهد شوهرش را با كسي قسمت كند و براي آينده، آرزوهاي بسياري دارد. او مي‌خواهد زندگي جديدي بدون دلبستگي‌هاي افراطي بسازد.
پس با احساسات هيچ‌يك بازي نكرده و حسادت آنها را تحريك نكنيد و سعي كنيد از زاويه‌ي ديد آنها ببينيد تا بهتر درك كنيد.
2. وظايف فرزندي خود را با وظايف همسري و پدري مخلوط نكنيد.
3. اجازه ندهيد هيچ‌يك از اعضاي خانواده نزد شما و پشت سرهم بدگويي كنند كه اين خود باب كينه‌ها و دخالت‌ها را باز مي‌كند.
4. از تجربيات بزرگترها استفاده كنيد، اما پس از مشورت با همسر خود.
5. مرز خانه‌ي خود را مشخص كنيد و اجازه‌ي ورود بدون اجازه را به هيچ‌كس ندهيد، حتي نزديك‌ترين فرد. خانه، متعلق به شما و همسر و فرزندانتان است. شايد بامثالي روشن‌تر شويد.
درنظر بگيريد دوهمسايه در كنارهم زندگي مي‌كنند كه هيچ ديواري بين آنها نيست. به صورت ناخودآگاه و غيرارادي ممكن است در حياط يكديگر وارد شوند زيرا هيچ‌كدام نمي‌دانند چه قسمت از فضا متعلّق به آنهاست، اما اگر يك ديوار اين مرز را مشخص كند، هيچ‌گاه دعوايي صورت نمي‌پذيرد و هركدام به حق خود قانع مي‌شوند.
6. با مجوز بزرگتر بودن اجازه ندهيد هيچ‌كس به همسرتان توهين كند. او شما را به عنوان يك تكيه‌گاه و همسر نگاه مي‌كند.
7. مجبور نيستيد همه‌ي مسافرت‌ها يا ميهماني‌ها را با پدر و مادر و همسرتان برويد. به خاطر داشته باشيد كه لازم است با همسر خود كاملاً مشترك و به صورت دوتايي هم، مسافرت‌هايي داشته باشيد با بهتر بگوييم گاهي بد نيست با رضايت همسر و فرزندان‌تان با خانواده‌ي كودكي خود نيز مسافرت‌هاي دسته‌جمعي و خانوادگي داشته باشيد، اما بازهم تأكيد مي‌كنم گاهي.
8. جلوي همسر خود با پدر و مادرتان پچ‌پچ نكنيد يا چيزي را مخفي نگه نداريد. اين مسأله او را حساس و ناراحت مي‌كند.
9. سعي كنيد خانه ‌يي جداگانه براي زندگي مشترك خود پيدا كنيد حتي اگر كوچك باشد.
10. لازم نيست هرچيزي كه در زندگي خصوصي‌تان اتفاق مي‌افتد مانند عادت بچگي براي پدر و مادرتان تعريف كنيد.
حتماً موارد ديگري نيز مي‌توان به اين ده مورد اضافه كرد. آنها را براي خود يادداشت كنيد.
منبع:مجله 7 روز زندگي شماره 78

مطالب مشابه