خانواده ی خوشبخت!

خانواده ی خوشبخت!

شايد فكر كنيد در اين زمانه پر مشغله، وقتي براي استراحت يا تفريح در كنار اعضاي خانواده باقي نمي ماند، اما با كمي دقت و حوصله در خواهيد يافت كه راههاي بسيار ساده و ملموسي وجود دارد كه از آن طريق مي توانيد براي لحظاتي آرامش بيشتري در روزهاي پر مشغله به دست آوريد.
شوخي و تفريحات خودجوش، گفت و گوهاي صميمانه، تغيير و اصلاح شرايط زندگي، بخشي از اين راههاست. زيرا سبب مي شود بچه ها احساس بهتري نسبت به خودشان داشته باشند و شما و همسرتان نيز به عنوان والدين، احساس اطمينان و شايستگي كافي بكنيد، ضمن آن كه اين روشها نياز به زمان زياد، پول فراوان يا برنامه ريزي گسترده ندارند، اما تغيير قابل ملاحظه اي در زندگي شما به وجود مي آورند و احساس شادي، خوشبختي و رضايت را در زندگي شما تقويت مي كنند.
مي پرسيد چگونه؟ به نمونه هاي زير توجه كنيد.

صبح تعطيل: فرصت بزرگ
از صبح روزهاي تعطيل نهايت استفاده را ببريد. از بچه ها بخواهيد براي 15 دقيقه همگي به تخت خواب شما بيايند، آنها را در آغوش بگيريد و ببوسيد و محبت تان را بي دريغ به آنها ابراز كنيد.
به رغم اين كه برنامه هر روزه شما اين است كه صبح از جا بپريد و سريع همه كارها را انجام دهيد تا همه سر موقع به محل كار، مدرسه يا مهد كودك برسند، روز تعطيل سعي كنيد هيچ برنامه زود هنگامي نچينيد، به اين ترتيب مي توانيد لحظاتي را بي دغدغه با هم وقت بگذرانيد و احساس صميميت بيشتري با يكديگر داشته باشيد.

نفس عميق يادت نره!
زماني كه احساس مي كنيد ديگر نمي توانيد بچه ها را تحمل كنيد نفس عميقي بكشيد تا آرام شويد. تحقيقات نشان مي دهد كه نفس عميق به عنوان يك مكانيزم آرامش بخش تأثير به سزايي بر افراد دارد، اين كار براي كودكان نيز مؤثر است. مادري كه در خانه اغلب از تكنيك نفس عميق استفاده مي كرد، يك روز متوجه شد كه دختر شش ساله اش هم وقتي با برادر كوچكترش درگير مي شود براي بازيافتن آرامش نفس عميق مي كشد. جالب اين كه وقتي اين مادر از دست بچه ها خشمگين مي شد، دخترش به او يادآوري مي كرد كه: “مامان، نفس عميق يادت نره!”

تحسين غيرمستقيم
گاهي بچه ها تحسين و تشويق مستقيم را به حساب نمي آورند يا از آن خجالت مي كشند، از اين رو بد نيست گه گاه براي تحسين آنها از روش غيرمستقيم استفاده كنيد، به اين ترتيب كه بگذاريد بشنوند كه پيش ديگران از آنها تعريف مي كنيد. يك تمجيد غيرمستقيم مي تواند محرك قوي تري براي اعتماد به نفس كودك باشد، چون بچه مي فهمد كه تمجيدتان جدي و صادقانه است.

صحبت به نوبت
اگر موقع غذا خوردن، زمان درگيري و بحث و جدل در خانه شماست، روش صحبت به نوبت را به كار ببريد. يك دستمال سفره رنگي سر ميز يا سفره بياوريد و در طول غذا خوردن اين دستمال دست به دست بگردد و به دست هر كس رسيد مي تواند چند دقيقه بدون وقفه حرف بزند، اين روش خوبي – حتي براي بچه هاي كوچكتر – است كه گوش كردن و صحبت كردن درباره اتفاقات روزانه شان و مراعات نوبت و اظهار احترام به ديگران را تمرين كنند.

بعد از جشن تولد
برگزاري جشن تولد براي بچه ها و تدارك براي مهمانان مدعو به زحمتش مي ارزد، اما خستگي و گرفتگي پس از جشن تولد براي والدين و كودك نيز پديده رايجي است. بنابراين، بهتر است پس از رفتن آخرين مهمان شما و كودكتان نيز خانه را ترك كنيد، مي توانيد با هم براي كمي قدم زدن در پارك يا خوردن يك بستني بيرون برويد. در اين فرصت در مورد اتفاقات و نكات جالب جشن تولد با هم صحبت كنيد. پس از اين وقفه كوتاه، كودك آرامتر خواهد بود و حال بهتري خواهد داشت، شما نيز آمادگي بيشتري براي جمع و جور كردن ريخت و پاش مهمانها خواهيد داشت.

تكرار دستور
اين تكنيك ساده به سرعت ارتباطات خانوادگي شما و همكاري در خانواده را بهبود مي بخشد. روش كار اين است كه به سادگي از كودك بخواهيد دستوري را كه به او داده ايد براي شما تكرار كند. به طور مثال بپرسيد: “لطفاً چيزي را كه گفتم تكرار كن”.
والدين اغلب تعجب مي كنند وقتي متوجه مي شوند كه اغلب اوقات بچه هاي كوچكتر اصولاً حرف آنها را نفهميده اند. شما ممكن است گفته باشيد: “تلويزيون ساعت هشت خاموش مي شود” در حالي كه فرزندتان آن را اين طور شنيده: “من تا ساعت هشت نمي توانم تلويزيون تماشا كنم.” كاهش ميزان چنين بدفهمي هايي، دلخوري و بي حوصلگي را در هر دو طرف كم مي كند.
ده دقيقه در روز مخصوص بچه هاهر روز ده دقيقه را در زمان معيني به بازي با بچه ها اختصاص دهيد و بعد دوباره به امور روزمره خود بپردازيد. براي مثال بعضي خانواده ها به شطرنج، كارت بازي، درست كردن پازلهاي صد قطعه اي، خواندن دو صفحه از كتاب مورد علاقه بچه ها يا كارهايي مانند اينها مي پردازند. چنين فعاليتهايي به مرور به صورت يك سنت خانوادگي در مي آيد و به كودكان و والدين آرامش و پيوند بيشتري مي دهد.

وقت اختصاصي
هفته اي يك بار، يك ساعت با هر يك از فرزندانتان به تنهايي وقت بگذرانيد، هر كاري كه بچه دوست دارد همراه او انجام دهيد، ممكن است يكي از بچه ها دوست داشته باشد دوشنبه ها بعدازظهر يك ساعتي با شما بازي رايانه اي بكند يا ديگري چهارشنبه شبها شطرنج را ترجيح بدهد يا از فوتبال در عصرهاي سه شنبه با شما لذت ببرد. وقتي كودكان بدانند هر كدام زمان منحصر به فردي توجه اختصاصي شما را براي مدتي طولاني در اختيار دارند، مي آموزند كه به اوقات ديگران نيز احترام بگذارند و صبر كنند تا نوبت خودشان برسد.

تغيير وضعيت
گاهي براي تغيير وضعيت و خروج از كشمكش بهتر است صحنه را تغيير بدهيد. يك راه اين است كه اعلام كنيد قصد داريد همه را به گردش ببريد، اعضاي خانواده را برداريد و بيرون برويد؛ سري به پارك محله، كتاب فروشي، كتابخانه يا كافي شاپ براي خوردن بستني و … بزنيد حتي اگر اين گردش فقط يك ساعت طول بكشد سرگرمي و تفريحي كه به وجود مي آيد حواس افراد را از موضوعات جزيي كه در منزل تحريك كننده هستند، پرت مي كند.
ذكري از موهبت هاي روزانهقبل از خواب يا بعد از شام دقايقي را به صحبت در مورد چيزهاي خوبي كه در زندگيتان هست، اختصاص دهيد. در اين كار زياده روي و بزرگ نمايي نكنيد، براي مثال فقط بگوييد:” مي دانيد بهترين اتفاقي كه امروز برايم افتاد چي بود؟ اين كه … ” و به همين ترتيب از بقيه اعضاي خانواده هم بخواهيد كه چيزها و اتفاقات خوبي كه در طول روز داشته اند را تعريف كنند.
اين كار راه خوبي براي پايان دادن يك روز با نگرشي مثبت است.

غروب جمعه
احتمالاً شما نيز مثل بسياري از خانواده هاي ديگر غمزدگي بعدازظهر روزهاي جمعه را چشيده ايد. براي از بين بردن اين حالت مي توانيد يكي – دو دوست يا همسايه يا فاميل را همراه بچه هايشان دعوت كنيد، قرار بگذاريد كه در اين گردهماييها هر كس خوراكي مختصري همراه خودش بياورد، گپ و گفت بزرگترها و بازي بچه ها اوقات خوشي را در بعدازظهر جمعه براي اعضاي خانواده فراهم خواهد كرد و از دلگيري غروب جمعه خواهد كاست.

كيك تولد نصفه
جشن تولدي ساده، نمادين و كم خرج برگزار كنيد! جالب مي شود اگر يك كيك تولد نصفه بپزيد، تعداد شمعهاي تولد را به اضافه نصف از يك شمع در نظر بگيريد، و هديه هاي كوچك تهيه كنيد. هر دليلي براي جشن گرفتن، هر چند جشني كوچك باشد روحيه اعضاي خانواده را شاداب مي كند و آنها را از روزمرگي خارج مي كند.

توضيح اضافه ممنوع
يكي از منابع مهم استرس براي والدين اين است كه وقتي مي خواهند بچه ها كاري را انجام دهند به توضيحات زياد و تذكرهاي مكرر متوسل مي شوند. تصميم بگيريد كه توضيحات تان را به يك يا دو جمله محدود كنيد. براي مثال وقتي با بچه ها به پارك مي رويد فقط يك بار بگوييد “وقت رفتنه، چون هوا دارد تاريك مي شود” به اين جمله عبارت ديگري مثل: “وقت حمام است” يا “وقت شام است” يا هر دليل ديگر اضافه نكنيد.
موجز بودن توضيحات مانع از اين مي شود كه در دور باطلي از بحث و جدل پايان ناپذير با بچه ها گرفتار شويد. توضيحات زياد تنها باعث گيج شدن آنها مي شود، اگر از همان ابتدا بر تمايل خود به توضيح دادن زياد غلبه كنيد، شما و بچه ها احساس آرامش بيشتري مي كنيد.

يك شب در هفته: رسانه ها و بازي هاي پيشرفته ممنوع
يك شب در هفته اجازه ندهيد كسي در خانه تلويزيون، رايانه، ويديو، سي دي و ضبط صوت روشن كند. اين موقعيت فرصتي فراهم مي آورد تا به بازيهايي بپردازيد كه واقعاً بازيهاي تعاملي محسوب مي شوند و دو طرف بازي مجبورند به طور واقعي با هم ارتباط برقرار كنند، بازيهاي قديمي مختلف، منچ، شطرنج، كتاب خواني، جوك تعريف كردن و حتي گفت و گوهاي دوستانه معمولي نمونه هاي مناسبي در اين زمينه هستند.

احترام به طبيعت
زماني را صرف اين كنيد كه به فرزندتان احترام به طبيعت را بياموزيد. بگذاريد بازوانش را به دور يك درخت حلقه كند و آن را در آغوش بگيرد، گلهاي رز را بو كند، يا شبانگاه به ستارگان خيره شود. به اين كارها نه به عنوان يك فرصت آموزشي بلكه به عنوان روشي بنگريد كه از اين طرح كودك احساس مي كند جزيي از يك كل بسيار عظيم است. بسياري از افراد در جامعه و بسياري از روشهاي تربيت فرزند مايلند كه كودكي پرورش دهند كه سرشار از حس بزرگي، قدرت، استثنايي و فوق العاده بودن و تنهايي باشد. اما حقيقت اين است كه اگر كودكان بدانند مركز عالم امكان نيستند بلكه تنها بخشي از اين دستگاه عظيم محسوب مي شوند، احساس امنيت و آرامش خاطر بيشتري خواهند داشت.
منبع: parents.com

مطالب مشابه