خانواده ی خوشبخت!

خانواده ی خوشبخت!

شاید فکر کنید در این زمانه پر مشغله، وقتی برای استراحت یا تفریح در کنار اعضای خانواده باقی نمی ماند، اما با کمی دقت و حوصله در خواهید یافت که راههای بسیار ساده و ملموسی وجود دارد که از آن طریق می توانید برای لحظاتی آرامش بیشتری در روزهای پر مشغله به دست آورید.
شوخی و تفریحات خودجوش، گفت و گوهای صمیمانه، تغییر و اصلاح شرایط زندگی، بخشی از این راههاست. زیرا سبب می شود بچه ها احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند و شما و همسرتان نیز به عنوان والدین، احساس اطمینان و شایستگی کافی بکنید، ضمن آن که این روشها نیاز به زمان زیاد، پول فراوان یا برنامه ریزی گسترده ندارند، اما تغییر قابل ملاحظه ای در زندگی شما به وجود می آورند و احساس شادی، خوشبختی و رضایت را در زندگی شما تقویت می کنند.
می پرسید چگونه؟ به نمونه های زیر توجه کنید.

صبح تعطیل: فرصت بزرگ
از صبح روزهای تعطیل نهایت استفاده را ببرید. از بچه ها بخواهید برای ۱۵ دقیقه همگی به تخت خواب شما بیایند، آنها را در آغوش بگیرید و ببوسید و محبت تان را بی دریغ به آنها ابراز کنید.
به رغم این که برنامه هر روزه شما این است که صبح از جا بپرید و سریع همه کارها را انجام دهید تا همه سر موقع به محل کار، مدرسه یا مهد کودک برسند، روز تعطیل سعی کنید هیچ برنامه زود هنگامی نچینید، به این ترتیب می توانید لحظاتی را بی دغدغه با هم وقت بگذرانید و احساس صمیمیت بیشتری با یکدیگر داشته باشید.

نفس عمیق یادت نره!
زمانی که احساس می کنید دیگر نمی توانید بچه ها را تحمل کنید نفس عمیقی بکشید تا آرام شوید. تحقیقات نشان می دهد که نفس عمیق به عنوان یک مکانیزم آرامش بخش تأثیر به سزایی بر افراد دارد، این کار برای کودکان نیز مؤثر است. مادری که در خانه اغلب از تکنیک نفس عمیق استفاده می کرد، یک روز متوجه شد که دختر شش ساله اش هم وقتی با برادر کوچکترش درگیر می شود برای بازیافتن آرامش نفس عمیق می کشد. جالب این که وقتی این مادر از دست بچه ها خشمگین می شد، دخترش به او یادآوری می کرد که: “مامان، نفس عمیق یادت نره!”

تحسین غیرمستقیم
گاهی بچه ها تحسین و تشویق مستقیم را به حساب نمی آورند یا از آن خجالت می کشند، از این رو بد نیست گه گاه برای تحسین آنها از روش غیرمستقیم استفاده کنید، به این ترتیب که بگذارید بشنوند که پیش دیگران از آنها تعریف می کنید. یک تمجید غیرمستقیم می تواند محرک قوی تری برای اعتماد به نفس کودک باشد، چون بچه می فهمد که تمجیدتان جدی و صادقانه است.

صحبت به نوبت
اگر موقع غذا خوردن، زمان درگیری و بحث و جدل در خانه شماست، روش صحبت به نوبت را به کار ببرید. یک دستمال سفره رنگی سر میز یا سفره بیاورید و در طول غذا خوردن این دستمال دست به دست بگردد و به دست هر کس رسید می تواند چند دقیقه بدون وقفه حرف بزند، این روش خوبی – حتی برای بچه های کوچکتر – است که گوش کردن و صحبت کردن درباره اتفاقات روزانه شان و مراعات نوبت و اظهار احترام به دیگران را تمرین کنند.

بعد از جشن تولد
برگزاری جشن تولد برای بچه ها و تدارک برای مهمانان مدعو به زحمتش می ارزد، اما خستگی و گرفتگی پس از جشن تولد برای والدین و کودک نیز پدیده رایجی است. بنابراین، بهتر است پس از رفتن آخرین مهمان شما و کودکتان نیز خانه را ترک کنید، می توانید با هم برای کمی قدم زدن در پارک یا خوردن یک بستنی بیرون بروید. در این فرصت در مورد اتفاقات و نکات جالب جشن تولد با هم صحبت کنید. پس از این وقفه کوتاه، کودک آرامتر خواهد بود و حال بهتری خواهد داشت، شما نیز آمادگی بیشتری برای جمع و جور کردن ریخت و پاش مهمانها خواهید داشت.

تکرار دستور
این تکنیک ساده به سرعت ارتباطات خانوادگی شما و همکاری در خانواده را بهبود می بخشد. روش کار این است که به سادگی از کودک بخواهید دستوری را که به او داده اید برای شما تکرار کند. به طور مثال بپرسید: “لطفاً چیزی را که گفتم تکرار کن”.
والدین اغلب تعجب می کنند وقتی متوجه می شوند که اغلب اوقات بچه های کوچکتر اصولاً حرف آنها را نفهمیده اند. شما ممکن است گفته باشید: “تلویزیون ساعت هشت خاموش می شود” در حالی که فرزندتان آن را این طور شنیده: “من تا ساعت هشت نمی توانم تلویزیون تماشا کنم.” کاهش میزان چنین بدفهمی هایی، دلخوری و بی حوصلگی را در هر دو طرف کم می کند.
ده دقیقه در روز مخصوص بچه هاهر روز ده دقیقه را در زمان معینی به بازی با بچه ها اختصاص دهید و بعد دوباره به امور روزمره خود بپردازید. برای مثال بعضی خانواده ها به شطرنج، کارت بازی، درست کردن پازلهای صد قطعه ای، خواندن دو صفحه از کتاب مورد علاقه بچه ها یا کارهایی مانند اینها می پردازند. چنین فعالیتهایی به مرور به صورت یک سنت خانوادگی در می آید و به کودکان و والدین آرامش و پیوند بیشتری می دهد.

وقت اختصاصی
هفته ای یک بار، یک ساعت با هر یک از فرزندانتان به تنهایی وقت بگذرانید، هر کاری که بچه دوست دارد همراه او انجام دهید، ممکن است یکی از بچه ها دوست داشته باشد دوشنبه ها بعدازظهر یک ساعتی با شما بازی رایانه ای بکند یا دیگری چهارشنبه شبها شطرنج را ترجیح بدهد یا از فوتبال در عصرهای سه شنبه با شما لذت ببرد. وقتی کودکان بدانند هر کدام زمان منحصر به فردی توجه اختصاصی شما را برای مدتی طولانی در اختیار دارند، می آموزند که به اوقات دیگران نیز احترام بگذارند و صبر کنند تا نوبت خودشان برسد.

تغییر وضعیت
گاهی برای تغییر وضعیت و خروج از کشمکش بهتر است صحنه را تغییر بدهید. یک راه این است که اعلام کنید قصد دارید همه را به گردش ببرید، اعضای خانواده را بردارید و بیرون بروید؛ سری به پارک محله، کتاب فروشی، کتابخانه یا کافی شاپ برای خوردن بستنی و … بزنید حتی اگر این گردش فقط یک ساعت طول بکشد سرگرمی و تفریحی که به وجود می آید حواس افراد را از موضوعات جزیی که در منزل تحریک کننده هستند، پرت می کند.
ذکری از موهبت های روزانهقبل از خواب یا بعد از شام دقایقی را به صحبت در مورد چیزهای خوبی که در زندگیتان هست، اختصاص دهید. در این کار زیاده روی و بزرگ نمایی نکنید، برای مثال فقط بگویید:” می دانید بهترین اتفاقی که امروز برایم افتاد چی بود؟ این که … ” و به همین ترتیب از بقیه اعضای خانواده هم بخواهید که چیزها و اتفاقات خوبی که در طول روز داشته اند را تعریف کنند.
این کار راه خوبی برای پایان دادن یک روز با نگرشی مثبت است.

غروب جمعه
احتمالاً شما نیز مثل بسیاری از خانواده های دیگر غمزدگی بعدازظهر روزهای جمعه را چشیده اید. برای از بین بردن این حالت می توانید یکی – دو دوست یا همسایه یا فامیل را همراه بچه هایشان دعوت کنید، قرار بگذارید که در این گردهماییها هر کس خوراکی مختصری همراه خودش بیاورد، گپ و گفت بزرگترها و بازی بچه ها اوقات خوشی را در بعدازظهر جمعه برای اعضای خانواده فراهم خواهد کرد و از دلگیری غروب جمعه خواهد کاست.

کیک تولد نصفه
جشن تولدی ساده، نمادین و کم خرج برگزار کنید! جالب می شود اگر یک کیک تولد نصفه بپزید، تعداد شمعهای تولد را به اضافه نصف از یک شمع در نظر بگیرید، و هدیه های کوچک تهیه کنید. هر دلیلی برای جشن گرفتن، هر چند جشنی کوچک باشد روحیه اعضای خانواده را شاداب می کند و آنها را از روزمرگی خارج می کند.

توضیح اضافه ممنوع
یکی از منابع مهم استرس برای والدین این است که وقتی می خواهند بچه ها کاری را انجام دهند به توضیحات زیاد و تذکرهای مکرر متوسل می شوند. تصمیم بگیرید که توضیحات تان را به یک یا دو جمله محدود کنید. برای مثال وقتی با بچه ها به پارک می روید فقط یک بار بگویید “وقت رفتنه، چون هوا دارد تاریک می شود” به این جمله عبارت دیگری مثل: “وقت حمام است” یا “وقت شام است” یا هر دلیل دیگر اضافه نکنید.
موجز بودن توضیحات مانع از این می شود که در دور باطلی از بحث و جدل پایان ناپذیر با بچه ها گرفتار شوید. توضیحات زیاد تنها باعث گیج شدن آنها می شود، اگر از همان ابتدا بر تمایل خود به توضیح دادن زیاد غلبه کنید، شما و بچه ها احساس آرامش بیشتری می کنید.

یک شب در هفته: رسانه ها و بازی های پیشرفته ممنوع
یک شب در هفته اجازه ندهید کسی در خانه تلویزیون، رایانه، ویدیو، سی دی و ضبط صوت روشن کند. این موقعیت فرصتی فراهم می آورد تا به بازیهایی بپردازید که واقعاً بازیهای تعاملی محسوب می شوند و دو طرف بازی مجبورند به طور واقعی با هم ارتباط برقرار کنند، بازیهای قدیمی مختلف، منچ، شطرنج، کتاب خوانی، جوک تعریف کردن و حتی گفت و گوهای دوستانه معمولی نمونه های مناسبی در این زمینه هستند.

احترام به طبیعت
زمانی را صرف این کنید که به فرزندتان احترام به طبیعت را بیاموزید. بگذارید بازوانش را به دور یک درخت حلقه کند و آن را در آغوش بگیرد، گلهای رز را بو کند، یا شبانگاه به ستارگان خیره شود. به این کارها نه به عنوان یک فرصت آموزشی بلکه به عنوان روشی بنگرید که از این طرح کودک احساس می کند جزیی از یک کل بسیار عظیم است. بسیاری از افراد در جامعه و بسیاری از روشهای تربیت فرزند مایلند که کودکی پرورش دهند که سرشار از حس بزرگی، قدرت، استثنایی و فوق العاده بودن و تنهایی باشد. اما حقیقت این است که اگر کودکان بدانند مرکز عالم امکان نیستند بلکه تنها بخشی از این دستگاه عظیم محسوب می شوند، احساس امنیت و آرامش خاطر بیشتری خواهند داشت.
منبع: parents.com

مطالب مشابه