روز تولد شادي من

روز تولد شادي من

تا به حال هيچ به روزهاي نخست مهد کودک يا دبستان خود انديشيده ايد ؟ زيرا مي دانيد که يکي از رويدادهاي لذت بخش و فراموش نشدني براي هر کودک ، گام نهادن به محيط آموزش و پرورش است . نوزاد ديروز ، دانش آموز امروز مي باشد . او که تا چند روز پيش در خانه سرگرم بازي و تفريح بود امروز بايد مدرسه رفتن و مسئوليت هاي کوچک را به عنوان مهمترين وظايفش بپذيرد . پيشينه تربيت کودک مي تواند کلاس و مدرسه را محيطي امن و توأم با نشاط و شادماني و يا به محيطي پر از اضطراب و هيجان و تنش تبديل کند . هر چند تجربه خوب از دوران مهد و پيش دبستاني مي تواند علاقه و تمايل او را براي دوره ابتدايي صدچندان کند ولي اگر کودک در دوران آمادگي خود تجربه سخت و دشواري را سپري کرده مدرسه را نيز با زحمت و دردسر خواهد پذيرفت .

روز اول شادماني من
ممکن است براي بسياري از کودکان خردسال روز اول مدرسه سخت باشد زيرا کودک علاوه بر دور شدن از محيط امن خانه و والدين ، بايد خود را با محيطي کاملاً جديد و افرادي ناآشنا و غريب سازگار کند.
والدين بايد براي عکس العملهاي عاطفي فرزندشان آمادگي هاي لازم را داشته باشند . زيرا در غيراينصورت مي توانند باعث تشديد مسائل عاطفي فرزندشان شوند . هر چند کمتر کودکي را در کلان شهرها مي بينيم که تجربه مهدکودک را نداشته باشند اما در صورت امکان بسيار خوب است که والدين چند روز قبل از بازگشايي مدارس ، کودک را به محل مدرسه ببرند و او را با فضاي فيزيکي و حتي عاطفي آموزگارش آشنا نمايند . بايد به او اين اطمينان را داد که در مدرسه هم دوستان جديد پيدا خواهي کرد و ساعات خوشي را با آنها خواهي گذراند . پدر و مادر بايد به کودک خود اين اطمينان را بدهند که هنگام تعطيلي مدرسه ، مشتاقانه منتظر او خواهند بود که اين باعث مي شود دلهره و تشويش او کاهش يابد . در اغلب موارد دانستن اين نکات به ظاهر ساده ، ترس و اضطراب ناشي از روز اول مدرسه را در کودکان کاهش مي دهد و موجب راحتي خيال آنان مي شود . شما مي توانيد با نقش بازي کردن روز اول مدرسه خود را براي او بازي نمائيد . با اين کار شما به فرزندتان مي فهمانيد که هر کس چنين تجربه و ماجرايي را پشت سر مي گذارد .
آنچه که در اينجا بايد به آن توجه داشت اين است که برخي از کودکان به تازگي از شر شب ادراري خلاص شده اند پس بعد از بررسي محيط فيزيکي مدرسه از دستشويي ها و توالتها به اتفاق کودک بازديد کنيد زيرا يافتن محل توالت مهم ترين و اصلي ترين مشکل است زيرا در غيراينصورت امکان بازگشت شب ادراري ثانويه وجود دارد . پس نکته حائز اهميت اين است که لباس مناسبي براي کودک در نظر بگيريد تا هر چه کمتر بند و زيپ و دکمه داشته باشد تا او بتواند به تنهايي ازعهده دستشويي رفتن برآيد.
دوست پيدا کردن و وارد گروه همسال در مدرسه شدن نيز يکي از مشغله هاي فکري کودکان خردسال در محيطهاي ناآشناست . زيرا کودک به طور حتم مي داند که با عده زيادي از بچه هاي همسن و سال خود آشنا خواهد شد ، ولي اين مسئله که با چه کسي مي تواند رابطه صميمانه تري برقرار کند قدري او را نگران مي کند . روز اول که ( حتماً ) با فرزندتان به مدرسه مي رويد معلمش را به او معرفي کنيد و به کودک نيز اجازه دهيد تا خودش را به معلم معرفي کند . سعي کنيد با رفتار و عمل خود اعتمادتان را نسبت به معلمان و مربيان مدرسه نشان دهيد تا از اين طريق کودک احساس امنيت و آرامش لازم را به دست آورد . اگر شما به عنوان والدين ، سخت به صلاحيت و شايستگي معلمين و مديران مدرسه ترديد داشته باشيد اين احساس شک و ترديد به کودک منتقل مي شود و او را دچار اضطراب و نگراني مي کند . زماني هم که قصد ترک فرزندتان را داريد حتماً با او خداحافظي کنيد و با اطلاع کودک از او جدا شويد. اگر وابستگي بسيار شديد بود بهتر است روز هاي اول بين زنگهاي تفريح کودک خود را ملاقات نمائيد. هيچ گاه خود را در گوشه اي پنهان نکنيد . زيرا اين کار موجب سلب اعتماد کودک از شما مي شود وکمتر حرفها و قولهايتان را باور خواهد کرد . چنانچه لحظه آخر فرزندتان به شما چسبيد و از رفتن به کلاس امتناع کرد اصلاً نگران و دلگير نشويد زيرا اين عکس العمل شما تأثيري منفي بر او مي گذارد و کودک را بيشتر ناراحت ميکند . در چنين شرايطي مي توانيد از مربيان و مشاوران مدرسه که در اين امر تجربه بيشتري دارند کمک بگيريد و به آنها اجازه دهيد با شيوه خود کودک را به کلاس ببرند . به طور کلي سعي کنيد زمان خداحافظي با کودک را طولاني نکنيد زيرا ممکن است با اين کارتان او را دلتنگ و پريشان کنيد . هميشه با يک خداحافظي صميمانه ولي مصمم ، از کودک جدا شويد تا رنج و اضطراب جدايي را در او هر چه کمتر کنيد و موجب گريه و زاري او نشويد . جملات حمايت کننده و اميدبخش شما مي تواند او را براي پذيرش کلاس و مدرسه آماده کند . صحبت کردن با کودک درباره کارهاي روزمره کلاس و آگاهي از فعاليت هاي آموزشي او موجب ارتباط هر چه بيشتر خانه و مدرسه مي شود . آموزشهاي اوليه مهارت ه‍ايي مثل خواندن ، نوشتن ، درک مفاهيم ساده رياضي ، علوم و هنر در خانه زمينه اي براي يادگيري بهتر کودک در مدرسه به وجود مي آورد . تلاش براي يادگيري و آموزش خيلي زودتر از سن دبستان آغاز مي شود ايجاد محيطي گرم و صميمي براي رشد مناسب کودک ، راهنمايي و تشويق مستمر کودک براي فراگيري مفاهيم اوليه ، فراهم آوردن محيطي غني براي شکوفا شدن استعدادها و توانايي هاي کودک ، پرورش اعتماد به نفس در کودک و شادي و … زندگي همه از جمله شرايطي است که خانواده مي تواند در جهت رشد و تعليم و تربيت کودک براي او فراهم کند.

مطالب مشابه