اعجاز رنگ میوه ها و سبزیجات

اعجاز رنگ میوه ها و سبزیجات

 

تقریبا تمامی میوه ها و سبزی ها سرشار از ویتامین ها ، املاح و فیبر می باشند و انسان را در مقابل بیماری های قلبی وسرطان حفاظت می کنند.پژوهشگران ، تأثیر میوه ها وسبزی های رنگین را بر سلامت انسان ، مورد مطالعه قرار داده اند و بر ضرورت استفاده از ان ها تأکید فراوان دارند.
میوه ها و سبزی ها ،از نظر رنگ به هفت گروه زیر تقسیم می شوند:
1 ـ قرمز :شامل گوجه فرنگی ،هندوانه و گریپ فروت صورتی .این گونه از میوه ها و سبزی ها حاوی کارتینوئید لیکوپن هستند که ممکن است مانع از ابتلای انسان به سرطان و همچنین بیماری های قلبی و ریه گردند .
2 ـ قرمز،ارغوانی:شامل انگور قرمز،توت فرنگی ، کلم قرمز،آلو وسیب قرمز که شامل پاداکسنده(انتی اکسیدان)های قوی به نام انتو سیانین می باشند و از پیر شدن بافت های سلولی جلوگیری می کنند. همچنین ،مانع انعقاد خون می شود و به این ترتیب به سلامت قلب کمک می نمایند.انگور قرمز،به علت داشتن فلاوونوئید(رنگدانه ها) که پاداکسنده ای بسیار قوی است،موجب کاهش کلسترول بد (LDL) می شود.
3 ـ نارنجی:شامل انواع هویج ،طالبی ،کدو حلوائی و سیب زمینی است که به وفور حاوی ماده ی ضد سرطانی آلفا کاروتن می باشند.
4ـ نارنجی ،زرد:شامل انواع پرتقال ،مرکبات ،هلو،شلیل و زردآلوکه حاوی بتاکریپتوگزانتین هستند وازابتلابه بیماری های قلبی جلوگیری می کنند.
5 ـ زرد ،سبز:شامل اسفناج ،ذرت ،نخود سبزکه منبع تأمین کننده ی کارتینولوتئین و زیگزانتین می باشند که به طور مؤثری از ایجاد بیماری های چشمی ،آب مروارید ، فساد و یا پیر شدن بافت های بدن جلوگیری می کنند.

6ـ سبز : شامل کاهو و گل کلم ؛ کلم سرشار از مواد شیمیایی نظیر سولفورافین و ایندول است که از ایجاد سرطان در بدن جلوگیری می کند.
7 ـ سفید،سبز:شامل سیر،پیاز،تره ها،کرفس ، گلابی ،انگورهای سبز حاوی اِلیسین می باشند که مانع رشد غده های سرطانی می شوند.
ویتامین A و بتاکاروتن: پیش ماده ی موجود در میوه ها وسبزی هاست که خطر ابتلا به سرطان ریه ، مجاری گوارشی و مثانه را کاهش می دهد همه میوه ها وسبزی ها ـ که به رنگ زر و نارنجی و یا سبز هستندـ دارای ویتامین A می باشند .
ویتامین C: ضد اکسیدانت است و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد .مرکبات و کیوی سرشار از این ویتامین هستند.
ویتامین E:به وفور در سبزی های سبز رنگی شکل وجود دارد و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.
فیبر های غذائی:به تعداد زیاد در سبزی ها موجودند و خطر سرطان سینه و روده ی بزرگ را کاهش می دهند.
چگونگی مصرف میوه ها و سبزی ها:
روزانه دست کم پنج عدد میوه یا سبزی میل کنید.
از تمام میوه ها و سبزی های رنگین،در طی روز استفاده کنید.
از کندن پوست میوه ها ـ که منبع سرشاری از فیبر هستند ـ خودداری نمائید.
منبع:مجله اشپزباشی،شماره44

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید