هفت اثر شگفت انگیز آب بر سلامت بدن

هفت اثر شگفت انگیز آب بر سلامت بدن

 

1. افزایش انرژی بدن

شما در بسیاری از مواقع بدون اینکه کاری انجام داده باشید ، احساس خستگی می کنید ، علت این خستگی ممکن است کمبود آب بدن باشد . آب باعث انتقال اکسیژن و سایر مواد غذایی به سلول های بدن می شود و کمبود آن باعث اختلال در رسیدن این مواد به سلول ها می شود . اگر بدن شما به اندازه ی کافی پر آب باشد ، قلب شما نیز مجبور نیست برای رساندن خون به نقاط مختلف بدن ، با شدت بیشتری کار کند .

2. حفظ تناسب اندام

اگر به دنبال کاهش وزن هستید ، بدانید که آب باعث افزایش متابولیسم بدن می شود و باعث می شود احساس سیر بودن به شما دست دهد . بنابراین سعی کنید به جای نوشیدن نوشیدنی های پر کالری ، آب بنوشید . همچنین چنانچه شما یک لیوان آب یخ بنوشید ، بدن شما بایستی این آب را گرم کند ، در نتیجه مقداری از این گرمای مورد نیاز را از سوزاندن چربی ها به دست می آورد .

3. کاهش استرس

۸۵ درصد بافت مغز را آب تشکیل می دهد . به هنگام تشنگی ، بدن و مغز برای انجام فعالیت های خود با فشار و استرس مواجه می شوند . برای کاهش سطح استرس ، همیشه به هنگام کار یک لیوان آب بر روی میز خود داشته باشید و یا به هنگام ورزش ، یک بطری آب به همراه داشته باشید ، تا با استرس کمتری به فعالیت بپردازید .

4. جلوگیری از گرفتگی عضلات

نوشیدن آب باعث می شود که عضلات کمتر دچار گرفتگی شوند و اکسیژن رسانی کافی و پاک سازی سموم از آن ها راحت تر انجام شود . همچنین آب به عنوان یک روان کننده در مفصل ها عمل می کند . هنگامی که بدن شما آب کافی داشته باشد ، می توانید با قدرت بیشتر و با مدت زمان بیشتری کار های بدنی را انجام دهید .

5. تغذیه پوست

خطوط ریز و شیار های پوست به هنگام کمبود آب ، بیشتر و عمیق تر می شوند . نوشیدن آب باعث چاق تر شدن سلول های پوستی و کاهش چین و چروک و جوان کردن پوست می شود . همچنین آب باعث بهبود بخشیدن به جریان خون در پوست می شود و پوست را از وجود ناخالصی ها پاک می کند و امکان تغذیه بهتر پوست را فراهم می کند .

6. بهبود کارکرد دستگاه گوارش

آب نیز همانند فیبر ها باعث بهبود کارکرد دستگاه گوارش می شود . آب باعث تسهیل حرکت محتویات دستگاه گوارش در طول مسیر آن می شود . همچنین جذب بعضی از مواد معدنی از دستگاه گوارش با کمک مولکول های آب انجام پذیر است .

7. کاهش خطر ابتلا به سنگ های کلیه و مثانه

با نوشیدن آب ، خطر ابتلا به سنگ های مجرای ادراری کاهش می یابد . آب باعث رقیق کردن نمک ها و مواد معدنی موجود در ادرار می شود و مانع از تشکیل کریستال های سنگ های مجرای ادراری می شود . سنگ های کلیه و مثانه در ادرار رقیق نمی توانند شکل بگیرند ، بنابراین خطر ابتلا به این عارضه های دردناک کاهش می یابد .
منبع:Persian-star.org

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید