کتاب های عاشورایی

کتاب های عاشورایی

فرهنگ جامع سخنان امام حسین علیه‌السلام
گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم
مترجم: علی مؤیدی
چاپِ دوّم، شهریور 1378
ناشر: علی مؤیدی
این اثر ترجمه موسوعه کلمات الامام الحسین علیه‌السلام است که پیش از این در سال 1373 گروه حدیث دانشکده باقرالعلوم آن‌را تهیه و منتشر کرده است. این اثر در دو بخش و نه فصل به شرح زیر تهیه و تنظیم شده است: بخش اول شامل سخنان امام حسین علیه‌السلام در زمان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم ، سخنان امام حسین علیه‌السلام در زمان امام علی علیه‌السلام ، سخنان امام حسین علیه‌السلام در زمان امام حسن علیه‌السلام و سخنان امام حسین علیه‌السلام در زمان امامتش می‌باشد. بخش دوّم شامل پنج فصل عقاید، احکام، اخلاق، دعاها و اشعار است. مجموعه مباحث کتاب در 960 صفحه عرضه شده است. در مقدمه کتاب آمده است: «در این مجموعه تنها روایاتی که حاوی کلام امام حسین بوده، آورده شده است روایاتی که در رابطه با فضایل آن حضرت یا بیانگر وقایعی در رابطه با آن حضرت که خالی از سخنان اوست نیامده است».

فرهنگ عاشور
مؤلف: جواد محدثی
اسفند 1374
نشر معروف
این اثر در تبیین 428 موضوع مربوط به فرهنگ عاشوراست که در طی 512 صفحه به صورت الفبایی تنظیم شده است. مؤلف در تشریح هدف از نگارش این اثر در مقدمه چنین می‌نویسد: «هدف از تدوین این فرهنگ‌نامه آن بود که یک مجموعه یک جلدی فشرده دَمِ دستی و کاربردی،حاوی لازم‌ترین دانستنی‌ها پیرامون موضوعاتی که به آن نهضت جاوید، چه در عصر حادثه، چه زمان‌های پس از آن تا امروز مربوط می‌شود ارائه گردد. از این‌رو مدخل‌های کتاب که به ترتیب الفباست، اشخاص، گروه‌ها، جاها، کتاب‌ها، اصطلاحات، سنّت‌ها، شعایر، تعالیم مکتبی و محورهای دیگر را که به نحوی در ارتباط با فرهنگ عاشوراست شامل می‌شود».

قیام جاودانه
نویسنده: محمدرضا حکیمی
چاپ اول، 1373
دفتر نشر فرهنگ اسلامی
در این کتاب که مشتمل بر 231 صفحه است. عناوین مقالات مجموعه حاضر عبارت است از:
1. عاشورا و جهان اسلام؛ 2. عاشورا وانسان نو؛ 3. عاشورا و عدالت…؛ 4. عاشورا، انقلاب‌ها و حکومت‌ها؛ 5. حکومت مسانخ؛ 6. اسلام و مردم (دین مردمی)؛ 7. طاغوت‌زدایی، تنها راه رهایی؛ 8. عدالت، محو سیمای فقر.
در قسمتی از مقدمه این اثر درباره عاشورا چنین تعبیراتی به چشم می‌خورد: «رسالت جداسازی حق از باطل و عدل از ظلم به منظور پایداری حق و عدل و نابودی باطل و ظلم همواره رسالتی عظیم است و عاشورای عظیم تجلّی تام ادای این رسالت است».

زندگانی امام حسین علیه‌السلام
نویسنده: سیّدهاشم رسولی محلاتی
چاپ دوّم، 1378
دفتر نشر فرهنگ اسلامی
اثر حاضر که با هدف تشریح ابعاد مختلف زندگی و سیره امام حسین علیه‌السلام تدوین شده در 591 صفحه و هفده بخش به شرح زیر تنظیم شده است:
1. ولادت (وقایع ولادت)؛ 2. دوران کودکی و دامان پرمهر جدّ ومادر و پدر؛ 3. از رحلت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم تا شهادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام ؛ 4. پس از شهادت پدر؛ 5. پس از شهادت برادر؛ 6. ولی‌عهدی یزید؛ 7. دوران حکومت ننگین یزید تا قیام و نهضت امام حسین علیه‌السلام ؛ 8. علل قیام و نهضت مقدس امام حسین علیه‌السلام ؛ 9. حرکت امام به سوی مکه و ماجراهای پس از آن؛ 10. حرکت مسلم بن عقیل به سوی کوفه؛ 11. وضع کوفه و مردم آن شهر پس از شهادت مسلم؛ 12. حرکت امام علیه‌السلام به سوی عراق؛ 13. در کربلا چه گذشت؛ 14. شهادت یاران امام علیه‌السلام ؛ 15. شهادت اهل‌بیت علیهم‌السلام 16. شهادت امام علیه‌السلام ؛ 17. شمه‌ای از فضایل و مکارم اخلاق امام حسین علیه‌السلام .

فروغ شهادت یا اسرار مقتل سیدالشهدا
نویسند: علی سعادت‌پرور
چاپِ اوّل، 1373
انتشارات پیام‌آزادی
مؤلف بخشی از دیدگاه‌های خود در زمینه اسرار معنوی نهضت عاشورا را در 31 فصل و 430 صفحه در اثر حاضر عرضه کرده است. وی در بیان هدف از تألیف این کتاب می‌نویسد: «درباره سیّدالشهدا و وقایع عاشورای حسینی کتب و رساله‌ها و مقاتل فراوانی نوشته شده است و هریک از زاویه‌ای خاصّ به غواصی در دریای ژرف معارف امامت و ولایت و نهضت عظیم حسینی پرداخته‌اند، ولی در آنچه آنها به روشنگری ریشه‌های تاریخی و علل اجتماعی نهضت حسینی و ذکر وقایع آن دوران اختصاص داده‌اند کم‌تر به اسرار معنوی مقتل سیدالشهدا و رموز عرفانی این حرکت عظیم و تاریخ‌ساز عالم بشری توجه شده است. غرض ما از تدوین این رساله بررسی پاره‌ای از اسرار مقتل سیدالشهدا، خصوصا دقت در کلمات آن‌حضرت در طول حرکت و پاره‌ای از زیارت‌های وارده درباره ایشان است».

در کربلا چه گذشت
مؤلف: مرحوم شیخ‌عباس قمی
مترجم: آیه‌اللّه کَمَره‌ای
چاپ هشتم، زمستان 1378
انتشارات مسجد مقدّس جمکران
این کتاب ترجمه کتاب نفس‌المهموم است که مجموعه مباحث آن در پنج باب به شرح زیر به نگارش درآمده است:
از مقدمه کتاب که به واقعه ولادت امام حسین علیه‌السلام اختصاص داده شده است. در باب اوّل درباره مناقب امام حسین علیه‌السلام و ثواب گریه بر مصائب آن حضرت مباحثی عرضه شده است. در باب دوّم ماجراهای تاریخی پس از مرگ معاویه مورد بررسی قرار می‌گیرد. در باب‌های سوّم و چهارم حوادث پس از شهادت امام حسین علیه‌السلام بررسی شده‌است. در باب پنجم به معرفی اولاد و همسران امام حسین علیه‌السلام پرداخته می‌شود و در ادامه از فضیلت زیارت آن حضرت بحث می‌شود. در خاتمه مقداری از شرح حال توّابین و خروج مختار و انتقام از قاتلان امام حسین علیه‌السلام بیان می‌شود. بخش پایانی کتاب نوشته دیگری از مؤلف تحت عنوان «نفثه المصدور» است که موضوع آن تبیین مصایب شهدای کربلاست. مجموعه مقالات هر دو بخش کتاب در 920 صفحه تنظیم شده است.

قصه کربلا
مؤلف: حجه‌الاسلام و المسلمین علی نظری منفرد
چاپ دوّم، 1376
انتشارات سرور
در این کتاب که مشتمل بر دو بخش است نخست مجموعه وقایع نهضت امام حسین علیه‌السلام از زمان حرکت آن حضرت از مدینه به سوی کربلا بررسی می‌شود. مجموعه مطالب بخش اول در قالب پنج سفر تنظیم شده‌است:
سفر اوّل: وقایع حرکت از مدینه به سوی مکه که با هدف امتناع از بیعت با یزید انجام گرفت؛
سفر دوّم: حرکت از مکه به سوی عراق که به صورت ظاهر برای اجابت دعوت مردم کوفه انجام یافت؛
سفر سوّم: حرکت اهل بیت علیهم‌السلام به سوی شام همراه با بررسی رسالت تبلیغ پیام امام علیه‌السلام ؛
سفر چهارم: حرکت از شام به سوی کربلا و اقامه مراسم عزاداری برای شهدای کربلا؛
سفر پنجم: بازگشت اهل‌بیت علیهم‌السلام به سوی مدینه؛
در بخش دوّم کتاب تحت عنوان «قصه انتقام» به بررسی وضع شیعیان پس از شهادت امام حسین علیه‌السلام و قیام مختار پرداخته می‌شود.

تاریخ سیدالشهداء
مؤلف: شیخ عباس صفایی حائری
چاپ اوّل، تابستان 1379
انتشارات مسجد مقدس جمکران
مؤلف در این اثر ابعاد مختلف قیام امام حسین علیه‌السلام را بررسی می‌کند. ناشر در توصیف ویژگی خاص این اثر در مقدمه می‌نویسد: «نگاه دقیق به جریانات عاشورا و آنچه قبل از آن و پس از آن اتفاق افتاد برای درک عظمت‌های این قیام و راه‌یابی به قلّه‌های پرشکوه معارف و حقایق نهفته در آن ضرورت دارد. تنها با تحلیل‌های موشکافانه و تحقیقات عالمانه و بررسی‌های همه‌جانبه است که می‌توان شگفتی‌های پدید آمده در عاشورا را شناخت و به عمق توطئه‌ها و برنامه‌ریزی‌های دشمنان در هریک از مراحل قبل و بعد آن دست‌رسی پیدا کرد. کتابی که در پیش رو دارید اثر مرحوم حاج شیخ عباس صفایی حائری است که در ضمن برشمردن وقایع، پیشینه‌ها و پیامدهای قیام اباعبداللّه علیه‌السلام به تحلیل دقیق و منصفانه هریک از آنها پرداخته و بسیاری از زوایای مبهم این قیام مقدس را روشن ساخته است». مجموعه مطالب کتاب در ضمن 14 فصل و 670 صفحه تنظیم شده است.

بررسی و تحقیق پیرامون نهضت حسینی
نویسنده: سیدعلی فرجی
چاپ اوّل، بهار 1375
دفتر نشر فرهنگ اسلامی
مؤلف در این کتاب کوشش می‌کند که ابعاد هم‌زمان و پیشین نهضت حسینی را به همراه ریشه‌های واقعی و شاخ و برگ‌های اساسی و آثار مهم‌تر علمی و عملی آن را در ضمن کلیات وقایع تاریخ بررسی کند. سعی شده است که این بررسی در یک مجلد و به صورت فشرده انجام گیرد. مباحث کتاب در طی پنج بخش آمده است:
1. بنی‌امیه و مسئله خلافت اسلامی؛
2. دو سازمان متضاد (اموی و علوی) در محیط اسلام؛
3. تشریح علل قیام امام حسین علیه‌السلام ؛
4. چگونه قیام امام حسین علیه‌السلام پیروز شد؛
5. مکتب حسین علیه‌السلام .

حماسه حسینی
مؤلف: استاد شهیدمرتضی مطهری
چاپ: چاپ سی‌ودوّم، 1378
تعداد مجلدات: سه جلد
استاد شهید مرتضی مطهری
حماسه حسینی مجموعه‌ای است برگرفته از سخنرانی‌ها و یادداشت‌های مختلف استاد مطهری رحمه‌الله که درباره حادثه عاشورا از آن استاد فرزانه به یادگار مانده است. این اثر در سه مجلد تنظیم شده است.
جلد اوّل مشتمل بر سه بخش است: سخنرانی‌های مربوط به تحریفات واقعه کربلا، حماسه حسینی؛ بررسی عنصر تبلیغ در نهضت حسینی و تبلیغ در اسلام.
جلد دوّم چهار بخش دارد: عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی، شعارهای عاشورا، تحلیل واقعه عاشورا، ماهیت قیام حسینی.
جلد سوّم: در ده بخش سامان یافته: ریشه‌های تاریخی حادثه کربلا، ماهیت قیام امام حسین علیه‌السلام ، امام حسین علیه‌السلام و عیسی علیه‌السلام ؛ یادداشت‌های امر به معروف و نهی از منکر؛ تحریفات واقعه عاشورا؛ نقدی بر کتاب حسین وارث آدم؛ یادداشت عنصر تبلیغ در نهضت حسینی؛ حماسه حسینی؛ حواشی بر کتاب شهید جاوید؛ یادداشت‌های متفرقه.
مجموعه مطالب این سه جلد در ضمن حدود 1079 صفحه تدوین و منتشر شده است.
ترجمه اللُّهوف فی قتلی الطفوف
مؤلف: سیدبن طاووس
مترجم: عبدالرحیم عقیقی بخشایشی
چاپ چهارم، خرداد 1378
دفتر نشر نوید اسلام، قم
ادبیات عاشورا ابعاد مختلفی دارد که بخشی از آن به مقتل نگاری اختصاص داده شده است. از همان ابتدای وقوع فاجعه کربلا افراد به نگارش شرح وقایع پرداخته‌اند که اولین مقتل که بر اساس دیده‌ها به نگارش درآمده است در سال 65 ه نوشته شده‌است. اثر حاضر از مقاتل ارزشمندی است که آن را عالم بزرگ، سیّد رضی الدین علی بن موسی معروف به ابن طاووس در قرن هفتم، نگاشته‌است. مجموعه مطالب این اثر در سه بخشِ «امور قبل از واقعه عاشورا»، «توصیف وقایع جنگ و شهادت امام حسین علیه‌السلام و یاران آن حضرت» و «جریانات پس از عاشورا» تدوین شده است. مترجم مجموعه این مباحث را در سیصد صفحه و سه بخش به شرح زیر ترجمه و منتشر کرده است.
بخش اوّل: از ولادت تا عاشورا؛
بخش دوّم: شهادت و غارت؛
بخش سوّم: حوادث پس از شهادت تا مدینه؛
هم‌چنین بخش پایانی کتاب به توصیف و تبیین سرنوشت قاتلان امام حسین علیه‌السلام و قیام توابیّن و زندگی‌نامه مختار ثقفی و سلیمان بن صُرد و… می‌پردازد.

در مکتب مهتر شهیدان امام حسین علیه‌السلام
مؤلف: دکتر علی قائمی
چاپ اوّل، پائیز 75
انتشارات امیری
در مقدمه مؤلف، هدف از تالیف این کتاب این‌گونه آمده است: «ما در این اثر سعی داریم کار و عمل حسین علیه‌السلام را در عرصه حیات به صورت یک مکتب جامع و یک خط فکری همه‌فهم و قابل عرضه کنیم و سیاست روشن او را در اتخاذ مواضع با در نظر داشتن جوّ و شرایط زمان بیان نماییم. هم‌چنین فراموش نمی‌کنیم داستان و جریان زندگی حسین علیه‌السلام برای ما رنگ و هوای سنّت است و آن شامل قول و فعل و امضا و یا تقریر است. عناوین بعضی از مطالب عبارت است از: خاندان «حسین علیه‌السلام »؛ وقایع ولادت؛ حسین علیه‌السلام در عصر زمامداران دوران امامت؛ جو سیاسی عصر امام حسین علیه‌السلام ؛ شکل‌گیری مبارزه؛ مشی مبارزاتی و مسیر حرکت؛ امام در کربلا.

پرتویی از عظمت امام حسین علیه‌السلام
مؤلف: آیه‌اللّه صافی گلپایگانی
چاپ چاپ اوّل فروردین 1379
انتشارات حضرت معصومه علیه‌السلام
نویسنده در این اثر با هدف تبیین فضایل سیدالشهدا و بیان پاره‌ای از علل و نتایج واقعه کربلا مباحثی را در ضمن چهار بخش به شرح زیر عرضه کرده است:
بخش اوّل: شخصیّت و فضایل امام حسین علیه‌السلام ؛
بخش دوّم: بنی‌هاشم و بنی‌امیه؛
بخش سوّم: علل قیام امام حسین علیه‌السلام ؛
بخش چهارم: نتایج و فوائد قیام امام حسین علیه‌السلام .

جام عبرت (بررسی عملکرد عوام و خواص در حادثه کربلا)
مؤلف: سیّد حسین اسحاقی
چاپ اوّل، سال 1380
انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی
همان‌گونه که از عنوان اثر حاضر بر می‌آید مؤلف محترم عمل‌کرد عوام و خواص را در حاثه کربلا با تکیه به بیانات مقام معظم رهبری بررسی کرده‌اند.
این نوشتار در چهار بخش تنظیم شده است. در بخش اوّل و دوّم به طرح و بررسی عمل‌کرد و وظایف خواص و عوام در صحنه عاشورا پرداخته شده و از ریشه‌های انحراف و خشکاندن کژرویی‌ها سخن به میان آمده است. در بخش سوم از آموزه‌ها و عبرت‌های عاشورا سخن رفته و در آخرین بخش از رسالت آگاهان و خواص و اتخاذ الگوی صحیح در تبلیغ دریچه‌ای گشوده شده است.

آذرخشی دیگر از آسمان کربلا
مؤلف: استاد محمّدتقی مصباح یزدی
چاپِ اوّل، سال 1380
شمارگان: پنج‌هزار نسخه
مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمه‌الله
بخشی از سخنرانی‌های استاد مصباح یزدی است که در ایام محرم سال 1421 ایراد گردیده است. برخی از محورهای مورد بحث عبارت است از:
1. شبهاتی پیرامون عاشورا و بزرگداشت آن: در این قسمت از علل گرامی‌داشت عاشورا و عزاداریِ امام حسین علیه‌السلام و روش‌های عزاداری بحث می‌شود.
2. زمینه‌های قیام عاشورا: در مباحث این بخش پیشینه تاریخی واقعه عاشورا و زمینه‌های اجتماعی انحراف جامعه و عوامل انحراف عمل‌کرد معاویه و علل انفعال جامعه در برابر فعالیت‌های معاویه بررسی شده است.
3. هدف قیام: در این بخش پس از بحث از مفهوم اصلاح و تصریح به این حقیقت که هدف اصلی قیام امام حسین علیه‌السلام اصلاح مفاسد بوده است، درباره اموری چون اصلاح مطلوب و امر به معروف مطالبی عرضه شده است.
منبع: پایگاه حوزه

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید