عدم اعتماد به نفس و حساس و زود رنج بودن موجب شده در بسياري از امور زندگي عقب بمانم. لطفاً مرا راهنمايي فرمائيد؟

عدم اعتماد به نفس و حساس و زود رنج بودن موجب شده در بسياري از امور زندگي عقب بمانم. لطفاً مرا راهنمايي فرمائيد؟

قبل از هر بيان هر مطلبي لازم است اشاره شود که حلات ويژگيهاي غير معمول مي توانند علائمي باشند از مسائلي که لازم است توسط يک متخصص به شکل حضوري بررسي شوند لذا ما بکاتي در زمينه اعتماد به نفس بيان مي کنيم چنانچه با بکار گيري چند ماهه نکات ارائه شده بازعلائم ذکر شده راحس کرديد به شکل حضوري به يک متخصص باليني مراجعه کنيد.
مقدمه:زندگي فرايندي پيچيده و فراگير است كه اگر مسير خود را در جهت كمال و تعالي سير نمايد، خود شكوفايي، خلاقيت و اعتماد به نفس انسان متبلور مي‎شود. براي شكوفايي استعدادهاي بالقوه و دست‎يافتن به عزت نفس و اعتماد به نفس بايد مهارت‎هاي خوب زيستن را آموخت و آنها را در متن زندگي به‎كار گرفت. امروزه انسان اگر نتواند تحليل و تفسير درست از رخدادهاي زندگي و جهان داشته باشد، قطعاً محكوم به شكست و نااميدي و احساس حقارت خواهد شد. بنابر اين بايد سعي کرد راههاي تقويت آن زا آموخت.

مهارت‎هاي افزايش اعتماد به نفس؛
اعتماد به نفس از صفات برجستة‌ غير ذاتي و اكتسابي انسان است. بنابراين اگر مدت‎هاي طولاني هم به‎گونه‎اي رفتار كرده باشيد كه اعتماد به نفس شما سركوب شده باشد و در نتيجه به شكست‎هايي منجر شده باشد، باز مي‎توانيد با تمرين و ممارست بذر اعتماد به نفس را در وجودتان بكاريد و بپرورانيد.
براي تقويت اعتماد به نفس و فراهم نمودن زمينة موفقيت و پيشرفت در زندگي‎تان به اين اصل عمل نماييد:
1. نسبت به خود ديد مثبت داشته باشيد! جنبه‎هاي مثبت خود را در نظر بگيريد. توجه داشته باشيد كه اگر نقاط ضعفي داريد، مطمئناً در قبال آن نقاط قوّتي نيز داريد، به گذشتة‌ زندگي خويش نگاه كنيد، ليستي از نقاط قوّت، پيشرفت‎ها و موفقيت‎هاي خود حتي كوچك‎ترين آنها تهيه نماييد.
2. عذر تراشي نكنيد! پس از آن‎كه جنبه‎هاي مثبت خويش را شناسايي نموديد، سعي كنيد بيشتر روي آن جنبه‎ها متمركز شويد و آنها را در خويش تقويت كنيد. هيچ‎گاه نگوييد من ذاتاً اين‎طور هستم و امكان ندارد كه در زندگي‎ام موفق شوم، بلكه يقين و باور داشته باشيد كه مي‎توانيد با تكيه بر نيروي ايمان و توكل و استمداد از خداوند، به موفقيت‎هاي چشم‎گير در زمينه‎هاي مختلف نايل شويد. در اين خصوص سرگذشت انسان‎هاي موفق و آثار آنان را مطالعه كنيد.
3. اگر كار اشتباهي انجام داديد، به‎جاي سرزنش خود، عمل خود را سرزنش كنيد! هيچ انساني به جز معصومين ـ عليهم السّلام ـ خالي از اشتباه نيست. بنابراين اگر شما هم به‎نظر خود در گذشته مرتكب اشتباهي شده‎ايد، مي‎توانيد جبران كنيد، مي‎توانيد با عبادت و معنويت، شخصيت مصنوعي خويش را پايه‎ريزي نموده و با اعمال خوب و شايسته سعادت خويش را تأمين كنيد.
4. از سرزنش كردن مكررّ ديگران بپرهيزيد! اگر مدام از ديگران انتقاد كنيد، ديگران نيز مرتب از شما انتقاد خواهند كرد و باعث كاهش عزت نفس و اعتماد به نفس شما خواهد شد.
5. واژه‎ها و جملات منفي! نظير «من هميشه شكست مي‎خورم» ، «آدم ضعيفي هستم» ، « هيچ كاري از من بر نمي‎آيد» را هرگز بر زبان نياوريد. بايد در فرهنگ خود، واژه‎ها را به‎گونة ديگر معنا كنيد. بجاي «نمي‎توانم» ، «فكر نمي‎كنم قبول شوم و مؤفق گردم» بگوييد: «سعي خواهم كرد» ، « انشاءاللّة قبول مي‎شوم و مؤفق مي‎شوم». اين‎گونه تلقين‎ها قطعاً در افزايش اعتماد به نفس شما مؤثر است.
6. به صحبت‎ها و ارزيابي‎هاي منفي ديگران نيز گوش ندهيد! اگر اطرافيان مي‎گويند «تو نمي‎تواني» ، «تو لياقت فلان كار را نداري» و… از آنها اجتناب كنيد و ناشنيده بگيريد.
7. هميشه تبسمي بر لب داشته باشيد! اولين نماد و نشانة اعتماد به نفس، رضايت‎خاطر است. خصوصاً هنگام وقوع مشكل و روابط اجتماعي با ديگران لبخند بزنيد، زيرا لبخند زدن باعث آرامش دروني و بهبود روابط اجتماعي انسان مي‎شود.
8. هر نوع وابستگي جز به خداوند، ضد اعتماد به نفس است! خود را تحت هيچ عنواني، به هيچ‎چيز و هيچ‎كس وابسته نكنيد؛ بيان جملاتي نظير «من نمي‎توانم بدون تو زندگي كنم» نشانة ضعف، بي‎اعتمادي و غير قابل اطمينان بودن شما است. سعي كنيد با توكل و استمداد از خداوند، وابستگي خود را از ديگران قطع نماييد. اگر توجه داشته باشيد كه خداوند شما را تنها نمي‎گذارد، و در تمامي كارها شما را كفايت مي‎كند، از روحية بالا و اعتماد به نفس قوي برخوردار خواهيد شد. خداوند فرموده است: «كسي كه بر خدا توكل كند، خداوند او را كفايت مي‎كند[1]»البته دلبستگی به افرادی که خدا گفته با آنها پیوند بر قرار کنیم اعتماد به نفس ما را افزایش می دهد.
9. براي دست‎يابي به اعتماد به نفس ابتدا هدف‎هاي كوچكتر را انتخاب كنيد! تا بتوانيد آسان‎تر به آنها برسيد، هدف‎هاي بزرگ را نيز به هدف‎هاي كوچكتر تقسيم كنيد و مرحله به مرحله سعي كنيد به هدف بزرگتان برسيد.
10. مسؤليت‎پذير باشيد! در ابتدا مسؤليت‎هاي كوچك و جزيي را بر عهده بگيريد، و سريع و خوب انجام دهيد، در اين صورت احساس خودباوري مي‎كنيد و مي‎توانيد از عهدة مسؤليت‎هاي بزرگتر برآييد.
11. هميشه با خداوند ارتباط داشته باشيد! اين ارتباط ماية قدرتمندي و احساس توانمندي در شما مي‎شود، ارتباط با خدا از ترس و اضطراب شما مي‎كاهد. خداوند در قرآن فرموده است: «اَلَا بذكراللّه تطمئن القلوب[2]»
وقتي با اين روش‎ها توانستيد اعتماد به نفس را در خويش تقويت كنيد، قطعاً آمادگي پيدا مي‎كنيد كه روابط خود را با ديگران اصلاح نماييد و رابطة سالمي برقرار كنيد.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. كريس اِل كلينكه، مهارت‎هاي زندگي، شهرام محمدخاني، وزارت آموزش و پرورش، (سپند)، چاپ اول، 1380.
2. پل ژاكو، غلبه بر كمرويي، حسين بني احمد، ققنوس، 1380.

پي نوشت ها:
[1] . طلاق/3.
[2] . رعد/28.

مطالب مشابه