افكار زيادي به ذهنم مي رسد كه حالم را خراب مي كند و به من فشار روحي وارد مي كند و حتي در مواقع خواب مرا به جايي مي رساند كه به مردن فكر مي كنم

افكار زيادي به ذهنم مي رسد كه حالم را خراب مي كند و به من فشار روحي وارد مي كند و حتي در مواقع خواب مرا به جايي مي رساند كه به مردن فكر مي كنم

افكار زيادي به ذهنم مي رسد كه حالم را خراب مي كند و به من فشار روحي وارد مي كند و حتي در مواقع خواب مرا به جايي مي رساند كه به مردن فكر مي كنم و با خود مي گويم فردا زنده هستم يا مرده و اين افكار اعتماد به نفس مرا ربوده است. نمي توانم محبتم را به ديگران ابراز كنم و هميشه در حالت خود خوري هستم و به خود فشار رواني وارد مي كنم. لطفاً مرا راهنمايي كنيد.

بهتر بود اطلاعات بيشتري در اختيار ما مي گذاشتيد تا جواب دقيق تري در خصوص سئوالتان بيان مي داشتيم ، از كي شروع شده؟ آيا قبل از آن , براي شما يا نزديكان و… واقعة تلخي رخ داده؟ در چه سني هستيد؟ چه موقع اين افكار هجوم مي آورند و موضوع افكارتان چيست؟ آيا همان افكار تكرار مي شوند يا هر بار فكري؟ و نيز شغلتان و نوع فعاليتتان در روز چيست؟ به هر حال در ادامه بحث نكاتي بيان مي داريم كه با توجه به مقدمه بالا برايتان مفيد واقع گردد.
1. مديريت ذهن: نگذاريد ذهنتان در اين مواقع , محل تاخت و تاز افكار خودآيند و اتوماتيك منفي باشد. خود شما بايد سعي كنيد به افكارتان جهت دهيد. مثلاً در آن هنگام دعا يا چند بيت شعر را زمزمه كنيد و يا به حفظ آيات جزء 30 قرآن مشغول شويد. آزاد گذاشتن ذهن باعث رويش افكار باطل و منفي مي گردد.[1] 2. افكار جايگزين: افكار منفي خود را با افكار مثبت و سازنده جايگزين كنيد فهرستي از افكار منفي خود را بر روي كاغذ بياوريد مراقب باشيد چيزي از قلم نيفتد. بعد مقابل هر فكر منفي يك فكر سازنده و مثبت بنويسيد و در روز 10 الي 20 بار افكار سازنده را در زمانهاي متفاوت تكرار كنيد.[2] 3. در جمع حضور داشته باشيد: سعي كنيد زمان كمتري را در خلوت و تنهايي به سر ببريد بين دوستان و اعضاء خانواده حاضر باشيد و با آنها گفتگو كنيد و براي زندگي خود برنامه ريزي كنيد و از افكار و نظرات همديگر براي حل مشكلات زندگي كمك بگيريد گاهي براي آنها  لطيفه تعريف كنيد و شوخ طبع باشيد اين اعمال , مجال به افكار منفي نمي دهد و به آرامش شما كمك مي كند.(نامه نوشتن و تماس تلفني براي دوستان دور دست نيز , مفيد است)
4. ورزش وكار: از جمله شيوه هايي كه باعث تعديل افكار مي گردد , فعاليت هاي بدني و كارهاي فيزيكي و بدني است. فعاليت هاي جسماني به تنظيم هورمون هاي سوخت ساز و جهت دهي افكار كمك مي كند. بنابراين توصيه مي كنيم حتماً اين فاكتور در برنامه زندگيتان باشد.
5. هنگام هجوم اين افكار ذكر لا اله الاّ الله و لا حولَ و لا قوةَ الا بالله را زياد زمزمه كنيد.[3] 6. حقيقت مرگ: با مطالعه كتب عقايد اسلامي بينش خود را دربارة مرگ و حقيقت آن تغيير دهيد علت عمدة ترس ما از مرگ چند چيز مي تواند باشد كه هر كدام راه حل دارد:
6ـ1. جهل: با رجوع به كتب عقايد و خواندن روايات و احاديث و آياتي كه در اين باره است , جهل بر طرف مي شود. از افراد مطلع نيز كمك بگيريم در روايات ما , مرگ به پلي تشبيه شده كه انسان را از اين سوي به آن سوي مي برد. امام جواد ـ عليه السّلام ـ مي فرمايد: چون ما مرگ را نمي شناسيم از آن مي ترسيم چرا كودك دارويي كه برايش مفيد است را نمي خورد چون فايده آن را نمي داند.[4] البته گاهي فكر مي كنيم كه مرگ باعث نابودي ما مي شود كه اين امر نيز با مطالعه بر طرف مي شود.
6ـ2. گناه زياد: به تعبير قرآن و احاديث , گناهان زياد ما با آب توبه پاك مي شوند. تنها كافي است ما خود را در حوض توبه شستشو دهيم و به رحمت وسيع و بيكران خداوند اميدوار باشيم. چون خود خداوند در قرآن فرمودند: اي بندگان من كه با زيادي گناه بر خود اسراف كرديد از رحمت من نا اميد نباشيد چرا كه من همه گناهان شما را مي بخشم.[5] و نيز مي توانيم با انجام كارهاي مثبت باعث محو آثار گناهان شويم.
تذكر: در آخر توصيه مي كنيم اگر شدت اين افكار زياد است و استرس زياد به شما وارد مي كند به يك روان شناس باليني هم مراجعه فرمائيد. حضور مرتب و منظم شما و برنامه هاي سازنده و مفيد آنها به افكار شما سامان مي دهد و زمينه نشاط بيشتر شما را فراهم مي آورد.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. فكر برتر، دكتر محمدرضا شرفي، نشر سروش
2. مهندسي رفتار ارتباطي، نيما قرباني، نشر سينه سرخ تهران.

پي نوشت ها:
[1] . خلجي، امان الله، خودشناسي در آئينه مذهب و روان شناسي، نشر دفتر فرهنگ اسلامي، 1378، ص 96 ـ 95 (اقتباس).
[2] . براي مطالعه بيشتر به كتاب: جان بزرگي، مسعود، شيوه هاي درمانگري و اضطراب و تنيدگي مراجعه فرمائيد و نيز رجوع شود به سبحاني نيا، محمد، كتاب جوان و آرامش، قم، نشر بوستان كتاب.
[3] . عرفاني، حسن، موضوعات تحقيقي معارف اسلامي و علوم انساني، قم، مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي، 1373، ص 10 و 11.
[4] . اشتهاردي، محمد مهدي، عالم برزخ در چند قدمي ما، نشر نبوي، چاپ اول، 1371، ص 68 ـ 70 (اقتباس)
[5] . زمر/53.

مطالب مشابه