تسبیحات حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ چگونه بوجود آمد؟

تسبیحات حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ چگونه بوجود آمد؟

تسبیحات حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ چگونه بوجود آمد؟

پاسخ

روایتی در کتاب های متعدد از جمله «من لا یحضر الفقیه» آمده که امیر مؤمنان علی ـ علیه السلام ـ خطاب به مردی از بنی سعد فرمود: این جریان را از خود و فاطمه به شما می گویم: فاطمه نزد من بود و فاطمه کسی بود که در امور زندگی و کار منزل بسیار زحمت می کشید، با مشک آب می آورد، و آسیاب می کرد تا این که دست او زخم می شد، خانه را جارو می کرد تا این که لباس او غبارآلود می شد، و در کارهای پختن غذا زحمت می کشید و از این جهت بسیار خسته و لباس های او از دود هیزم سیاه می شد. من روزی به او گفتم اگر نزد پدرتان بروید و از او خدمت کاری بخواهید که در کارهای منزل به شما کمک کند، شاید از این زحمت ها مقداری راحت شوید.
فاطمه نزد پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ رفت، دید افرادی در حضور پیامبر هستند. فاطمه حیاء کرد و چیزی به پیامبر نگفت و برگشت ، اما پیامبر فهمید که فاطمه برای کاری آمده بوده است. فردای آن روز ، حضرت آمد و فرمود: یا فاطمه دیروز برای چه کاری نزد من آمده بودی؟ ما ترسیدیم که اگر چیزی نگوییم شاید حضرت بلند شود و برود، لذا جریان را مطرح کردیم و کارهای سنگینی را که فاطمه در منزل انجام می داد و سبب خستگی او می شد با حضرت بازگو نمودیم. حضرت در پاسخ فرمود: آیا به شما چیزی که از خدمت کار منزل بهتر باشد نیاموزم؟ بعد فرمود: 34 مرتبه «الله اکبر»، و 33 مرتبه «الحمد لله» و 33 مرتبه «سبحان الله» بگویید. بعد فاطمه سر بلند کرد و سه بار گفت: ما از خدا و رسول خدا راضی شدیم.[1] این اصل جریان بوجود آمدن تسبیح حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ بود اما به دلیل اهمیت این ذکر شریف ، چند نمونه از روایاتی را که درباره فضیلت آن وارد شده بازگو می کنم.
1. امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: (من سبح تسبیح فاطمه ـ سلام الله علیها ـ غفرالله له)[2] یعنی هر کسی تسبیح حضرت فاطمه بجا آورد خداوند گناهان او را می آمرزد.
2. نیز امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: (تسبیح الزهراء فاطمه ـ سلام الله علیها ـ فی دبر کل صلاه احبّ الیّ من صلاه الف رکعهٍ فی کل یوم)[3] یعنی بجا آوردن تسبیحات حضرت فاطمه زهرا در تعقیب هر نماز برای من از هزار رکعت نماز در هر روز محبوب تر است.
3. یکی از روات می گوید نزد امام صادق ـ علیه السلام ـ از سنگینی گوشم شکایت کردم. حضرت فرمود: (علیک بتسبیح فاطمه ـ سلام الله علیها ـ)[4] یعنی بر شما باد به گفتن تسبیحات حضرت زهرا.

پی نوشت ها:
[1] . شیخ صدوق، محمد، من لا یحضره الفقیه، ج1، ص 320.
[2] . حلی، وسایل الشیعه، قم، نشر مؤسسه اهل البیت، 1416 ق، ج 6، ص 439، کتاب صلوه ، باب 7.
[3] . مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بیروت، نشر دار احیاء، 1403هـ ق، ج 82، ص 332.
[4] . همان، ص 334.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید