وقتي شب‌ها به بستر خواب مي‌روم بلافاصله سه مرتبه حمد و سوره مي‌خوانم و سه مرتبه الله اكبر، الحمدالله و سبحان‌الله مي‌گويم آيا اين كافي است؟

وقتي شب‌ها به بستر خواب مي‌روم بلافاصله سه مرتبه حمد و سوره مي‌خوانم و سه مرتبه الله اكبر، الحمدالله و سبحان‌الله مي‌گويم آيا اين كافي است؟

وقتي شب‌ها به بستر خواب مي‌روم بلافاصله سه مرتبه حمد و سوره مي‌خوانم و سه مرتبه الله اكبر، الحمدالله و سبحان‌الله مي‌گويم آيا اين كافي است؟

در پاسخ به سؤال جناب عالي نكاتي را اشاره مي‌نماييم.
الف: از مسايلي كه به هنگام خواب شب بايد مورد توجّه قرار گيرد تا از ثمرات و بركات خواب بهره‌برداري كنيد و از آفات آن دور بمانيد اين است كه شب‌ها زياد نخوابيد چراكه حضرت رسول ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمودند: مادر حضرت سليمان به او گفت: شب‌ها زياد نخواب زيرا كه خواب زياد در شب باعث مي‌شود انسان در روز قيامت فقير باشد.[1] ب: خواندن سوره‌هايي از قرآن.
1ـ پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمودند: هركس سورة الهيكم التكاثر را به هنگام خوابيدن بخواند از فتنه‌هاي قبر در امان مي‌ماند.[2] 2ـ هركس سورة قل هو الله احد را به هنگام خوابيدن بخواند خداوند متعال پنجاه هزار ملائكه را مأمور حفاظت او در آن شب قرار مي‌دهد.[3] 3ـ امام رضا ـ عليه السّلام ـ فرمودند: مستحب است انسان به هنگام خوابيدن يازده مرتبه سورة «انا انزلناه في ليلة القدر» را بخواند و هركس در شب مي‌ترسد، مستحب است به هنگام خوابيدن «قل اعوذ برب الفلق، قل اعوذ برب الناس» و آية الكرسي بخواند.[4] حضرت رسول ـ صلّي الله عليه و آله ـ در هنگام خواب آية الكرسي مي‌خواندند و بعد از آن مي‌فرمودند: «بسم الله آمنت بالله و كفرت بالطاغوت الهم احفظني في منامي و يقظتي».
ـ امام صادق ـ عليه السّلام ـ فرمودند: سرمه كشيدن به چشمان در هنگام خوابيدن باعث مي‌شود انسان از آب آوردن چشم در امان باشد.[5] ـ و باز فرمودند هركس مي‌خواهد بخوابد دست راست خود را زير گونة راستش قرا دهد و بگويد: «بسم الله وضعت جنبي لله علي ملة ابراهيم و دين محمّد ـ صلّي الله عليه و آله ـ و ولاية من افترض الله طاعته ماشاءالله كان و مالم يشأ لم يكن» هركسي چنين ذكري را به هنگام خوابيدن بگويد خداوند او را از دزد و ساير شرور در امان مي‌دارد و ملائكه خدا براي او استغفار مي‌كنند.[6] ـ مستحب است انسان در هنگام خوابيدن با وضو باشد و به جانب راست بخوابد و رو به قبله باشد، بهترين ذكرها در اين هنگام تسبيحات حضرت فاطمه ـ سلام الله عليها ـ است. از امام صادق ـ عليه السّلام ـ روايت شده است كه وقتي انسان به رختخواب مي‌رود از يك سو ملائكه و از سوي ديگر شيطان به سوي او مي‌روند. ملائكه به او مي‌گويند: روز خود را به خير ختم كن و شب خود را به خير شروع كن و شيطان برعكس به او مي‌گويد: روز خود را به گناه تمام كن و شب خود را به گناه آغاز كن. پس اگر از ملائكه پيروي كرد و تسبيحات حضرت فاطمه ـ سلام الله عليها ـ را خواند ملائكه آن شيطان را دور مي‌كند و حق تعالي عبادت تمام شب را در نامة عمل او مي‌نويسد.[7] و امام علي النقي ـ عليه السّلام ـ مي‌فرمايد: در هنگام خوابيدن آدابي است كه عبارتند از اين‌كه: با طهارت باشيم، به دست راست بخوابيم، دست راست را زير گونة راست بگذاريم. تسبيحات حضرت فاطمه ـ سلام الله عليها ـ بگوييم، رو به قبله بخوابيم، سورة حمد، آية الكرسي و آية شهد الله بخوانيم، هركسي چنين كند بهرة خود را در آن شب برده است. هركس در وقت خواب يازده مرتبه قل هوالله احد بخواند گناهانش آمرزيده و شفيع همسايگان خود قرار گيرد.[8] امام باقر ـ عليه السّلام ـ مي‌فرمايد: در هنگام خواب هركسي از اين پهلو به آن پهلو شود مستحب است بگويد الحمدلله و الله اكبر.[9] خواندن يك قرآن كامل (از راه سه مرتبه خواندن سورة توحيد) و شاد كردن پيامبران (باگفتن اللهم صلّ علي محمّد و آل محمّد و صل علي الانبياء و المرسلين) و دعا براي مؤمنان (باگفتن اللهم اغفر للمؤمنين و المؤمنات) و انجام يك حج و عمره (با گفتن سبحان الله و الحمدلله ولا اله الاّ الله والله اكبر) مطلوب است.
هركس به هنگام خوابيدن آخرين آية سورة مباركة كهف (قل انّما يوحي الّي انّما الهكم …) را بخواند از سوي خانة كعبه نوري به سوي او مي‌آيد و در اطراف آن نور ملائكه خدا تا صبح براي او استغفار مي‌كنند.[10] انشاءالله با نيّت پاك و قصد بيدار شدن و عبادت خدا كردن و خدمت به خلق خدا، تمام ساعات عمرتان مفيد و پرخير و بركت باشد.

پي نوشت ها:
[1] ـ مجلسي، محمّد باقر، بحارالانوار، ج14، ص134، روايت8.
[2] ـ همان، ج76، ص20، روايت4.
[3] ـ همان، ج10، ص114، روايت1.
[4] ـ همان، ج87، ص176، روايت6.
[5] ـ همان، ج76، ص92، روايت5.
[6] ـ همان، ج10، ص114، روايت1.
[7] ـ مجلسي، محمّد باقر، عين الحيوة، چاپ آرين، چاپ دوّم، ص450.
[8] ـ همان، ص451.
[9] ـ همان، ص451.
[10] ـ فيض كاشاني، ملامحسن، تفسير صافي، ج دوّم، ص 80، پايان تفسير سورة كهف.

مرکز مطالعات و پاسخگويي به شبهات

مطالب مشابه