چگونه از همسرمان عذرخواهی کنیم؟

چگونه از همسرمان عذرخواهی کنیم؟

در زندگی زناشویی، خواسته یا ناخواسته ممکن است بگومگو و درگیری هایی پیش آید، که موجب ناراحتی و دلخوری های زوجین شود. شاید این درگیری ها حتی در بهترین و موفق ترین ازدواج ها نیز رخ دهد. منشأ این اختلافات ممکن است مسایل مالی، کمبود در روابط عاطفی و کلامی، دخالت های اطرافیان و .. باشد. مسأله ی مهمی که در این میان اهمیت دارد، این است که بیش تر این اختلافات جزئی، به آسانی قابل حل است.
دوستی تعریف می کرد:
« هنوز من و همسرم به اولین درگیری خود می خندیم. ماجرا از آن جا شروع شد که هنوز چند هفته ای از ازدواجمان نگذشته بود که تصمیم گرفتیم به مسافرت برویم. پس از آماده کردن وسایل سفر، به طرف شمال حرکت کردیم و چون من خسته بودم، قرار شد همسرم رانندگی کند. پس از طی مسافتی، به علت بی احتیاطی ماشین دیگر، تصادف کردیم. در این موقع، من به جای این که به همسرم دلداری بدهم، به او اعتراض کرده و شروع به داد و فریاد کردم و …
همسرم شروع به گریه کرد و گفت : خودت که دیدی، ماشین جلویی مقصر بود؛ تازه من تمام سعی ام را کردم …
هیچ وقت با او این گونه حرف نزده بودم. من از روی عصبانیت و خشم با او برخورد کردم و البته همان لحظه به اشتباه خود پی بردم و از او عذرخواهی نمودم و خوشبختانه همسرم عذرخواهی مرا قبول کرد. الان بعد از ۱۵ سال زندگی مشترک، هر موقع که به طرف شمال می رویم و یاد این موضوع می افتیم، می خندیم و …»
اما متأسفانه در خیلی از مواقع این اتفاق نمی افتد؛ یعنی زن و شوهر از همدیگر عذرخواهی نمی کنند و در نتیجه ناراحتی ها و کینه ها روی هم انبار می شود و با گذشت زمان به طور مرتب افزایش می یابد و مانند یک بشکه ی پر از باروت که هر لحظه ممکن است منفجر شود، آماده ی انفجار است.
گاهی اوقات یک « عذر می خواهم» ساده، می تواند بالاترین اختلاف را حل کند، اما بعضی از ما از این جمله ی ساده و بدون دردسر استفاده نمی کنیم. اگر شما به دلیل اشتباهی که کرده اید، عذرخواهی نکنید، از کجا می توانید طرف مقابل را عادت دهید و یا توقع داشته باشید که او هم از خطای خودش عذرخواهی کند؟
چند راهکار مفید
– همین حالا درباره ی مشکل صحبت کنید: به بیان دیگر، زمانی که مشکلاتتان کوچک هستند، در جهت حل آن اقدام کنید و اجازه ندهید که آن ها هفته ها، ماه ها و یا سال ها روی هم انباشته شوند.
– اشتباه های یکدیگر را ببخشید: در طول زندگی مشترک ممکن است صدها بار دچار اشتباه شوید. اما این نکته را به یاد داشته باشید که همواره باید همدیگر را ببخشید؛ چرا که هیچ پایانی برای بخشش وجود ندارد.
– انتخاب زمان و مکان مناسب: حتماً زمان و مکان مناسبی برای حل مشکلات و اختلافات خود پیدا کنید. در واقع، انتخاب زمان و مکان مناسب برای صحبت درباره ی مشکلات، خیلی مهم است. در این راستا، تشکیل میز مذاکره می تواند نتایج سودمندی داشته باشد.
– نقش خود را در مشکل به وجود آمده جستجو کنید: ساده تر این که هرگاه اشتباه کردید، آشکارا آن را بپذیرید و عذرخواهی نمایید. متأسفانه پذیرفتن اشتباه یا تقصیر، از سخت ترین کارهایی است که انسان ها انجام می دهند. اگر خواهان یک زندگی موفق و شاد هستید، باید خیلی راحت و صادقانه عذرخواهی کنید و از گفتن جمله ی « متأسفم عزیزم! من اشتباه کردم» ترسی نداشته باشید.
– به حرف های همسرتان گوش دهید: برای حل اختلافات، باید به حرف های همسرتان گوش دهید. این کار به نظر راحت می آید، اما گاهی چنین نیست.
بسیاری از زوجین آن چنان درگیر افکار و احساسات خود هستند که به صحبت های طرف مقابل گوش نمی دهند و فقط می خواهند حرف خودشان را بزنند. تا زمانی که علاقه مند به گوش کردن نباشید، قادر به تعریف دقیق و حل مشکل نخواهید بود. تمام اختلافات در زندگی قابل حل هستند؛ اعم از مشکلات کوچک و بزرگ. آنچه لازم است، کمی صبر و تحمل، صحبت کردن درباره ی مشکل به وجود آمده، توانایی قبول مشکلی که شما باعث بروز آن شده اید، و توانایی اعتراف به اشتباه خود و داشتن گذشت و بخشش است.
منبع: جوانان امروز، شماره ۲۱۱۸.

مطالب مشابه