برای نشاط خانواده تلاش کنید

برای نشاط خانواده تلاش کنید

چند کاری را که می تواند نقش مؤثری برای شادابی خانواده داشته باشد پیشنهاد می کنیم:
۱- اگر خانه تان حیاط دارد، باغچه ها را همراه هم آبیاری کنید و با خلاقیت خود آنها را آراسته و گل ها و سبزی های مختلف در آن بکارید.
۲- قایم باشک بازی کنید.
۳- اگر تلویزیون تماشا می کنید از بچه ها بخواهید هنگام پخش آگهی های بازرگانی بلند شده و با موسیقی آن ورزش کنند. این کار آنها را از نشستن صرف پای برنامه ها به انجام فعالیت بدنی تشویق می کند.
۴- همراه بچه ها والیبال، فوتبال و بدمینتون بازی کنید.
۵- اگر مسابقه ورزشی ای نزدیک خانه تان برگزار می شود، همراه بچه ها برای تماشا بروید.
۶- رفتن به سینما را از یاد نبرید.
۷- خرید کتاب را در برنامه خود قرار دهید و خود فرزندان را هم برای انتخاب کتاب مورد علاقه شان همراهتان ببرید.
۸- به جای رفت و آمد با ماشین، کمی از کارهای خود را بدون ماشین و پیاده انجام دهید. بعضی از روزها بچه ها را همراه خود پیاده به مدرسه ببرید و از مدرسه بیاورید.
۹- اگر فرزند خردسالی دارید با او بازی حیوانات انجام دهید. او را با حیوانات مختلف آشنا کنید و حتی همراه هم صدای آنها را در بیاورید.
۱۰- همراه فرزندان خود به سفر دور دنیا بروید! زیاد خرجی ندارد چون فقط یک نقشه نیاز است. در خصوص کشورها و آداب و رسوم مردمان مختلف صحبت کنید تا فرزندتان را از چهارچوب محدود دور خودش به جهانی وسیع تر ببرید.
۱۱- درباره افراد موفق و رموز موفقیت با هم صحبت کنید.
۱۲- همراه همه اعضای خانواده بازی فکری کنید.
۱۳- به خردسالان اجازه دهید در گوشه ای از خانه که برایشان در نظر گرفته اید راحت غلت بزنند و هر بازی ای که دلشان می خواهد انجام دهید. به خاطر داشته باشید گرایش کودکان به اضافه وزن از همین سنین شکل می گیرد.
۱۴- معلم هم شوید. اگر هریک از اعضای خانواده مهارت خاصی را می دانند، سعی کنند آن را به دیگران نیز آموزش دهند.
۱۵- ورزش هایی چون یوگا را نیز در برنامه تان بگنجانید. این کار آرامش را به همه خانواده هدیه می دهد.
۱۶- زمانی را انتخاب کنید و همه دور هم بنشینید. حالا فرصت خوبی است که از هم انتقاد کنید و کارهای خوب و بد یکدیگر را ذکر نمایید تا با این کار قدمی هم برای اعتلای شخصیت خانواده تان برداشته باشید.
۱۷- یک زنگ مطالعه در نظر بگیرید و پس از آن زنگ تفریحی را نیز در نظر بگیرید.
۱۸- اگر خانه تان آسانسور دارد، بعضی از روزها را به پله نوردی اختصای دهید. بله! بگذارید فعالیت بدنی جزئی از برنامه زندگیتان شود و مطمئن باشید همین کارهای به ظاهر ساده هم بسیار مفیدند.
۱۹- به کارهی خانه چاشنی سرگرمی بیفزایید. مثلا گردگیری اتاق ها را به فعالیتی مفرح تبدیل کنید.
۲۰- از فعالیت هنری نیز غافل نشوید. همراه هم شعر بخوانید، نقاشی بکشید و فیلم و عکس بگیرید. اگر هم از دانش هنری برخوردار نیستید، چه اشکالی دارد که سعی کنید آن را فرا بگیرید؟
۲۱- اگر می توانید سری هم به استخر بزنید و شنایی بکنید.
۲۲- با همسایه ها و یا دیگر اقوام مسابقه ای ترتیب دهید و با هم رقابت دوستانه ای داشته باشید.
۲۳-و در آخر این که از خودتان قدردانی کنید. منتظر موقعیت و فرصت نباشید. هر موقع که دلتان خواست به همدیگر هدیه بدهید و از هم قدردانی کنید.

منبع: http://forums.mihandownload.com

مطالب مشابه