خواص درمانی کلسیم مرجانی

خواص درمانی کلسیم مرجانی

تألیف: حمید وثیق زاده انصاری
منبع: راسخون

کلسیم مرجانی از صخره‌های مرجانی در سراسر دنیا به دست می‌آید، مخصوصاً در نزدیکی سواحل اوکیناوا در ژاپن. بازار یاب‌ها ادعا می‌کنند کلسیم مرجانی خواص درمانی متعددی دارد، اما صحت این ادعاها قابل بحث است چرا که مدارک کافی برای اثبات این اظهارات وجود ندارد.
قطعاً کلسیم مرجانی ویژگی‌ها و خواص بسیار جالبی دارد، و نادیده گرفتن ادعاهای بی شماری که مدام درباره‌ی خواص درمانی آن می‌شود کار بسیار دشواری است. افراد بسیاری طرف دار استفاده از این کلسیم هستند و به آثار درمانی و پیش گیرانه‌ی موجود در خواص درمانی آن قسم می‌خورند.
خواص درمانی کلسیم مرجانی
در درجه‌ی اول دکتر رابرت برفوت، که تحقیقات بسیاری در این مورد انجام داده بود، این خواص درمانی را ذکر کرد. ادعای او این است که خاصیت قلیایی این کلسیم به شیوه‌های مختلف بسیاری به بدن انسان کمک می‌کند، و ابزار قدرتمندی برای مبارزه با شماری از بیماری‌ها و ناخوشی‌هایی است که به علت کمبود کلسیم در بدن ایجاد می‌شوند. بیش‌ترین میزان این کلسیم از صخره‌های مرجانی واقع در نزدیکی سواحل اوکیناوا در ژاپن به دست می‌آید، و دکتر برفوت به عنوان گواهی بر این ادعا معمولاً به تندرستی قابل توجه و عمر طولانی ساکنان مجاور این منطقه اشاره می‌کند.

کلسیم مرجانی چیست؟
به بیان ساده لایه‌های کلسیمی است که از صخره‌های مرجانی موجود در کف اقیانوس گرفته می‌شود. از آن جایی که مرجان‌ها نسبتاً کم یاب هستند و چندین قرن‌ طول می‌کشد تا رشد کنند برداشت کلسیم از خود صخره‌های مرجانی غیرقانونی است. در عوض کلسیم را از رسوبات سنگ‌های آهکی می‌گیرند که خود را از صخره‌های مرجانی اصلی جدا کرده‌اند و به سطح آب آمده‌اند.
ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی این کلسیم، کلسیم کربنات است، و مقادیر بسیار کمی از مواد معدنی دیگر مانند منیزیم نیز در آن وجود دارد.
خواص کلسیم در سراسر دنیا شناخته شده است. خواص کلسیم مرجانی نیز مانند کلسیم معمولی است. البته بعضی اصرار دارند که ادعای وجود این خواص فرضی بسیار زیاد در کلسیم تنها اغراق و گزافه پردازی است، و این‌ها همه فقط ابزار دوز و کلک در بازار یابی است.

خواص
در حال حاضر بحث شدیدی درباره‌ی این خواص درمانی در گرفته است. کسانی که استفاده از کلسیم مرجانی را ترویج می‌دهند، ادعا می‌کنند که نسبت مقادیر مواد معدنی، کلسیم و منیزیم موجود در آن کاملاً با بدن انسان هم خوانی دارد. آنها هم چنین می‌گویند که این کلسیم بدن را قادر می‌سازد دیگر مواد معدنی مورد نیازش را با موفقیت جذب کند.
اما مکتبی فکری نیز روز به روز در حال رشد است. این گروه خلاف این ادعا که کلسیم مرجانی خواص درمانی دارد را اثبات می‌کنند. این افراد می‌گویند این خواص وجود خارجی ندارند و تنها دوز و کلک اغراق‌آمیز بازار یاب‌ها هستند. این هم می‌تواند درست باشد، اما
بیایید نگاه دیگری به این به اصطلاح خواص درمانی بیندازیم.
به تقویت سیستم ایمنی بدن انسان کمک می‌کند.
مثل کلسیم معمولی، این کلسیم نیز به دندان‌ها و استخوان‌ها استحکام می‌بخشد.
تعادل کلسیم، منیزیم و دیگر مواد معدنی موجود در آن کاملاً با نیازهای بدن انسان هم خوانی دارد.
اندام‌های داخلی بدن مانند کلیه‌ها، کبد، روده‌ها، و غیره را با خارج کردن مواد زائد پاک می‌کند و هم چنین به فرایند شکستن فلزات سنگین درون بدن کمک می‌کند.
کلسیم به تنظیم سطح pH در بدن کمک می‌کند.
بسیاری ادعا می‌کنند که کلسیم هم چنین به بهترین شکل هم چون داروی جای گزین و درمانی برای بسیاری از بیماری‌های قلبی عمل می‌کند و هم چنین ضد سرطان است.
توانایی بدن را در التیام و ترمیم هر گونه آسیب وارده به بافت‌ها افزایش می‌دهد.
به جلوگیری از حدود 200 بیماری که به کم بود کلسیم در بدن مربوط است کمک می‌کند.
حتی ادعا می‌شود که علائم سندروم قبل از قاعدگی را در زنان کاهش می‌دهد.
همه‌ی این به اصطلاح خواص درمانی تا حد زیادی مورد بحث قرار گرفته‌اند و هنوز افراد بسیاری در مورد این خواص شک و تردید دارند. شرکت‌هایی که کلسیم مرجانی را برداشت و عرضه می‌کنند، تمام این خواص درمانی را برمی‌شمرند و از آن‌ها به عنوان دلیلی استفاده می‌کنند برای قیمت‌های گزافی که برای این خواص مکمل طلب می‌کنند.
از همه‌ی این حرف‌ها گذشته، شواهد پزشکی بسیار کمی در اثبات این خواص درمانی در دست رس است و باور این که در مورد این خواص اغراق شده است چندان دور از واقعیت نیست.

مطالب مشابه