سلامت مردان ضامن امنيت خانواده و جامعه

سلامت مردان ضامن امنيت خانواده و جامعه

از لحظه تولد تا پيري به نظر مي رسد که زنان سالم تر از مردان هستند. بالغ بر 15 نوع عامل مرگ در زنان و مردان مشترک هستند اما با اين حال مردان به طور نسبي 5 سال زودتر از همسرانشان فوت مي کنند. در حالي که عوامل زيستي در اين بين تا حدودي نقش دارد اما حفظ سلامت مردان نيز مي تواند در اين زمينه مؤثر باشد اغلب مردان به سلامت جسم و روح خود چندان توجهي نمي کنند آنها اغلب فکري مي کنند که اگر نقش اجتماعي آنها زنده و پوياست بنابراين سالم نيز هستند.
مردان کمتر از زنان به پزشک مراجعه مي کنند و اغلب مراجعات آنان به پزشک نيز به علت بيماري هاي جدي است در حالي که لازم است حتي با وجود احساس سلامت برنامه اي منظم براي معاينات پزشکي تنظيم کنند.
بيشتر مردان اغلب مشکلات مربوط به سلامتي خود را ناديده مي گيرند و يا پنهان مي کنند تا زماني که اين مشکلات تبديل به موارد تهديد کننده اي براي زندگي شان شود. به عبارت بهتر هر گاه پاي سلامتي در ميان باشد مردان بدترين دشمنان خودشان هستند.
شايد اين موضوع به اين علت باشد که پزشکان به طور خاصي کمتر به مسائل بهداشت و سلامت مردان پرداخته اند چند مورد از علائم هشدار دهنده و اساسي که متخصصان معتقدند مردان نبايد آنها را ناديده بگيرند عبارتند از:

1. بيماري هاي قلبي

آترواسکلروزيز (مهمترين تهديد براي سلامت بشر) بيماري هاي قلبي و سکته مغزي اولين و دومين عامل برتر مرگ در هر دو جنس مرد و زن مي باشد. در اين بيماري، پلاکهاي کلسترول به تدريج باعث گرفتگي عروق قلب و مغز مي شود. از هر 5 نفر زن و مرد، 1 نفر به علت بيماري هاي قلبي فوت مي کنند. به دلايل نامشخص توسعه اين بيماري در مردان سريع تر از زنان اتفاق مي افتد. اغلب مردان زير 65 سال به دليل اين بيماري فوت مي کنند.

2. سرطان ريه:

اعتياد به دخانيات در بين مردان بيشتر از زنان ديده مي شود، سيگار علت 90 درصد سرطان ريه است ترک سيگار مهمترين عامل پيشگيري از اين بيماري لازم و واجب و حتمي است.

3. سرطان پروستات:

شايعترين سرطان در مردان سرطان پروستات است و دومين علت مرگ ناشي از سرطان مي باشد احتمال ابتلا به اين بيماري با افزايش سن زياد مي شود از هر 6 نفر مرد 1 نفر مبتلا به اين سرطان مي شود اما از هر 35 نفر مبتلا تنها 1 نفر به دليل اين عارضه مي ميرد.

4. افسردگي:

تنها خلق بد، به همراه غم و اندوه نيست. بلکه نوعي اختلال احساسي است که کل بدن و سلامت جسم را تحت تأثير قرار مي دهد. قبلاً تصور مي شد که افسردگي بيشتر دامنگير زنان است. اما اکنون مشخص شده که مردان بيشتر از زنان دچار اين بيماري شده اما تمايل مردان براي مخفي کردن احساس افسردگي بيشتر است و يا حتي آن را به گونه ديگري نشان مي دهند.

5. تکرر ادرار:

برخاستن از خواب براي رفتن به دستشويي و مشکل در دفع ادرار يا کنترل آن مي تواند از جمله مواردي است که با افزايش سن براي افراد بروز کند اين امر در مردان بيشتر از زنان ديده مي شود.

6. کمردرد:

اين مورد را بايد دليل آشکاري براي نگراني شمرد. بسياري از مردان عليرغم رنج بردن از درد مزمن کمر، هفته ها و حتي ماه ها براي رفتن نزد پزشک تعلل مي کنند مردان بايد در مورد کمر دردهايي که بيش از چند دقيقه ادامه داشته و به نظر مي رسد بر اثر فشارهاي فيزيکي به وجود آمده اند هوشيار مي باشند.

7. ضعف ناگهاني:

عدم تعادل و اختلال در تکلم نشانه هاي از حملات جسماني است که در اثر قفل کردن عملکرد مغز بروز مي کند. تحقيقات نشان مي دهد که احتمال تشخيص علائم حمله در مردان نسبت به زنان کمتر است.

8. چاقي شکم:

چاقي و چربي اضافه در ناحيه شکم، همراه با افزايش خطر انواع ديابت، حمله، بيماري هاي قلبي و زوال عقل است. در مردان، دور کمر بالاي 110 سانتي متر احتمال ابتلا به بيماري قلبي و ديگر بيماري ها را افزايش مي دهد.
در پايان لازم است عنوان شود اگر چه توجه به سلامتي در هر دو جنس زن و مرد امري است واجب ولي به دليل عدم توجه مردان به سلامتي خود وظيفه برنامه ريزان بهداشتي است که در برنامه هاي خود به سلامت مردان همانند سلامت زنان نگريسته و برنامه هاي بهداشتي را از سنين نوجواني در اين قشر آغاز کنند.
منبع: نشريه پيام پزشک، شماره 57

مطالب مشابه