علائمی که آقايان بايد جدی بگيرند

علائمی که آقايان بايد جدی بگيرند

نگوييد خودش خوب مي‌شود
يکي از موضوعات مورد علاقه خانم‌ها، صحبت از بيماري‌ها و مشکلات خودشان و يا ديگران است. در مهماني‌ها گهگاه خانم‌هايي را مي‌بينيم که علايم بيماري‌شان را براي همه توضيح مي‌دهند، آدرس مطب پزشکان را رد و بدل مي‌کنند و حتي براي هم، نسخه‌ تجويز مي‌کنند. اين مساله از نظر روان‌شناسان توجيه شده است. به عقيده آنها، خانم‌ها بيشتر به علايم بدن‌شان گوش مي‌کنند و به پزشک مراجعه مي‌کنند، اگر چه گاهي اوقات مشکل خاصي وجود ندارد، اما به‌ طور کلي اين روحيه خانم‌ها موجب مي‌شود، زودتر بيماري‌ها در آنها تشخيص داده شود و از سلامت بيشتري برخوردار باشند.
درباره آقايان، اين مساله برعکس است. بسياري از آقايان دوست ندارند به پزشک مراجعه کنند و بعضي دوست ندارند حتي به بيماري فکر کنند. به همين دليل، به عقيده برخي روان‌شناسان، اين دسته از آقايان از مکانيسم “انکار” استفاده مي‌کنند.
“خودش خوب مي‌شود”، اين همان جمله معروفي است که آقايان راجع به علايم بيماري‌شان مي‌گويند و اغلب اين افراد زماني به پزشک مراجعه مي‌کنند که بيماري در مراحل پيشرفته خود است. تازه در اين مرحله هم همسرشان مجبورشان کرده تا به پزشک مراجعه کنند. بررسي مراکز درماني مختلف و بيمارستان‌ها هم اين مساله را، که آقايان بسياري از علايم غيرطبيعي بدن خود را ناديده مي‌گيرند، تاييد مي‌کند.
طبق مطالعات انجام شده، پنج علامت زير شايع ‌ترين علايمي هستند که آقايان از آنها غفلت مي‌کنند.
علائمي که آقايان بايد جدي بگيرند

1- درد قفسه‌سينه
شايد فکر کنيد اين آخرين علامتي باشد که فردي ممکن است فراموش کند و يا چه‌طور ممکن است کسي به درد قلبي توجه نکند؟
اما متخصصان مي‌گويند اين اتفاقي است که هميشه مي‌افتد. اغلب آقايان فکر مي‌کنند اين فقط مشکل کوچکي است؛ يا سوءهاضمه دارند و درد قلبي خود را به درد معده نسبت مي‌دهند و يا به علت استرس و فشار کار، کمي به قلب‌شان فشار آمده که با استراحت خوب مي‌شود، در حالي که در تمام اين مدت ممکن است يک مشکل قلبي در حال شکل گرفتن باشد.
به گفته يک متخصص قلب، شايع ‌ترين علامت پيش از يک سکته قلبي در آقايان، ابتدا درد قفسه سينه و سپس انکار آن از سوي بيمار است!
با هر نوع احساس ناراحتي و درد در قفسه‌سينه و فشار قلبي و يا تنگي نفس و درد تير کشنده، بايد هرچه سريع‌ تر به پزشک مراجعه کرد.

2- شکم بزرگ
متخصصان تغذيه معتقدند که چربي شکم بدترين نوع چربي است که به راحتي نمي‌توان از شر آن خلاص شد.
در حالي که خانم‌ها هر نوع رژيم لاغري‌اي را امتحان مي‌کنند تا در يک فرم سالم و مناسب قرار بگيرند، ولي بسياري از آقايان تنها کاري که مي‌کنند اين است که به سايز شلوارها و کمربندهايشان اضافه مي‌کنند.
شکم بزرگ و چاقي مردان مي‌تواند علامت خاموش چند بيماري باشد. بزرگ شدن شکم نشانه کاهش تستوسترون (هورمون مردانه) است و از طرفي مي‌تواند احتمال ابتلا به ديابت و بيماري عروق کرونر قلبي را افزايش دهد و يا نشانه بالا بودن کلسترول خون باشد، در حالي که بعضي آقايان آن را به عنوان ژستي مردانه دوست دارند.

3- بي‌ميلي جنسي
در بسياري از مواقع اين بي‌ميلي جنسي ممکن است ناشي از مسايل روحي و رواني باشد، اما نبايد آن را ناديده گرفت. طبيعي بودن ميل جنسي نشانه‌اي از سلامت کلي بدن است.
بي‌ميلي جنسي شايد ناشي از مشکلات عروق خوني آلت تناسلي باشد که خود نشانه‌ مشکلات عروق خوني قلب و مغز است.
متخصصان مي‌گويند آقايان به جاي استفاده از قرص‌هايي مانند وياگرا بايد يک بار هم به پزشک مراجعه کنند تا درباره مشکلات جنسي‌شان با او مشورت کنند.

4- تکرر ادرار
“چيز مهمي نيست، لابد هندوانه زياد خورده‌ام!”
تکرر ادرار از آن علايمي است که اغلب آقايان آن را علامت طبيعي بالا رفتن سن مي‌دانند و بدون آنکه علت آن را بدانند، به آن توجه نمي‌کنند.
تکرر ادرار در آقايان مسن، اغلب به دليل بزرگي خوش‌خيم پروستات به وجود مي‌آيد که قابل درمان است. پروستاتيت (التهاب پروستات) به دليل عفونت يا تحريک هم مي‌تواند تکرر ادرار را موجب شود.
اندازه‌گيري PSA (آنتي‌ژن اختصاصي پروستات)، معاينه پروستات و‌ آزمايش‌هاي کليوي، حتما بايد پس از مراجعه به متخصص بيماري‌هاي مجاري ادراري انجام شود.

5-اعتياد به داروهاي مجاز
“هر شب بايد يک ديازپام بخورم وگرنه خوابم نمي‌برد.”
اغلب آقايان تصور مي‌کنند اعتياد فقط استفاده از منقل و وافور است و متوجه نيستند که گاهي يک قرص استامينوفن ساده هم مي‌تواند آنها را معتاد کند.
در بسياري از اين افراد شايد يک کمردرد، آرتروز کتف، دل‌درد و يا بي‌خوابي مقدمه استفاده از داروهاي تجويز شده از سوي پزشک باشد و چند سال بعد مي‌بينند که بايد هنوز از آن قرص‌ها استفاده کنند و به آنها عادت کرده‌اند، در حالي که از آن مشکل اوليه خبري نيست.
اعتياد به داروهاي مجاز، مساله‌اي است که بسياري از آقايان به هيچ‌‌ وجه متوجه آن نيستند و آن را طبيعي مي‌دانند، در حالي که عادت به مصرف اين داروها چيزي کم از يک اعتياد واقعي ندارد و همان مشکلات را به دنبال دارد و بايد به آنها عوارض جانبي داروها را هم اضافه کرد.
داروها را بايد فقط بر اساس دستور پزشک و در مدت زمان تعيين شده مصرف کرد و در صورت اعتياد به دارويي خاص به هيچ وجه ناگهان مصرف آن را قطع نکرد.

مطالب مشابه