زنده ماندن امام سجاد(ع) در واقعه عاشورا

زنده ماندن امام سجاد(ع) در واقعه عاشورا

همه گفته اند امام سجاد (ع) به علت بيماري در كربلا شهيد نشدند. چگونه حيوانهايي كه آنهمه جنايت باور نكردني انجام دادند،كشتن يك بيمار را انجام ندادند؟يا يزيد در شام چنين نكرد؟ آيا غير از بيماري دليل ديگري بوده؟ اين درحالي بود كه بني اميه علنا كمر به كندن ريشه امام علي (ع) بسته بودند!

پاسخ: به يقين تنها علت زنده ماندن امام زين العابدين عليه السلام, خواست و مشيت الهي بوده است و بيماري تنها يكي از اسباب ظاهري براي عدم مبارزه و جهاد امام بود تا بدين وسيله وجود مقدس امام زمان آن دوران از هرگونه آسيب در امان بماند و آن بزرگوار ادامه دهنده امامت و ولايت باشد. و به همين لحاظ هيچ قدرتي را توان آسيب رساندن به آن حضرت نبود و آنجناب سي و پنچ سال زنده ماند و باعث زنده ماندن قيام عاشورا و امامت و ولايت ائمه اطهار عليهم السلام شد.
مرحوم شيخ مفيد در كتاب ارزشمند ارشاد در اين زمينه مي نويسد: امام زين‏العابدين(ع) در آن هنگام به سبب بيمارى در جهاد شركت نكرد و خداوند او را براى هدايت مسلمانان نگه داشت و نسل رسول الله‏صلى الله عليه وآله از فاطمه‏عليها السلام در ذريه امام حسين عليه السلام به امام سجاد عليه السلام و اولاد او منحصر گرديد.(رك : ارشاد شيخ مفيد، ج دوم)
از حميد بن مسلم نيز نقل شده كه: ما به اتفاق شمر بن ذي الجوشن در خيمه‏ها عبور ميكرديم تا به علي بن حسين(ع) رسيديم، ديديم در شدت مرض در بستر غم و بيماري و ناتواني خوابيده است، و با شمر جماعتي از رجاله بودند، گفتند: آيا اين بيمار را بكشيم؟ من گفتم: سبحان اللَّه چه بيرحم مردميد!. همين مرض او را خواهد كشت.بدين وسيله شر ايشان را از آن حضرت برگردانيدم.( ارشاد , ج 2, ص 112 و 113؛شيخ عباس قمي، منتهي الامال، ج 1، ص 399؛ شبيه اين مطلب در طبقات ابن سعد، ج ۵، ص ۱۶۳.) اين مطلب نيز مي رساند كه خواست و مشيت الهي بر اين مقدر شد كه آنجناب روز عاشورا بيمار شود و دشمنان هم نتوانند آن بزرگوار را به شهادت برسانند.

مطالب مشابه