با همسر خودخواه چگونه برخورد کنیم؟

با همسر خودخواه چگونه برخورد کنیم؟

خودخواهی در زندگی مشترک یعنی چه؟
هر رفتاری از جانب همسر که به سوءاستفاده جسمی و روانی از فرد مقابل منجر شود، به گونه ای که نتواند از حق خود دفاع کند یا درباره آن صحبت و بحث کند، بروز خودخواهی در رابطه را حتمی می سازد. به عبارت دیگر لبریز کردن رابطه با انتظارات بی حد و مرز غیر منطقی، حکمرانی منفی و مستبدانه، نبود درک متقابل، انکار احساسات، فراموش کردن همسر به عنوان نیمه گمشده و … نشانی از خودخواهی محض در زندگی مشترک است.1

همسر خودخواه چه شکلی است؟
در افراد خودخواه، رفتارهای غیرمنطقی، انتظارات بیش از حد و میزان بی توجهی به همسر شدت بسیاری دارد. تغییرات ناگهانی و غیرقابل انتظار در رفتار همسر را می توان به عنوان نشانه ای از وجود مشکل در رابطه در نظر گرفت؛ البته باید توجه داشت که علت تغییر رفتار چیست؟ گاهی فراز و نشیب های زندگی موجب تغییر رفتار می شود؛ اما اگر همسرتان رفتارهایی چون جواب ندادن به تلفن، خوابیدن در اتاقی دیگر، حرف نزدن، طفره رفتن از همسفره شدن و … را بارها تکرار کند، این بدان معناست که او شما را کلا نادیده می گیرد، گویی که اصلاً وجود ندارید! گاهی هم مرز بین انتظارات معقول و نامعقول شکسته می شود.

انتظارات بیش از حد و غیر قابل قبولی چون: «خانه مادرت نرو چون من دوست ندارم» یا «پیتزا بخوریم چون من صلاح می دانم» و … می تواند نشانه ای از خودخواهی همسر باشد.1

6 نشانه که همسرتان خودخواه است

1-آنها می خواهند که همه چیز به نفع آنها باشد
اغلب افراد که احساس خودخواهانه دارند ، همیشه طرز تفکرشان اینگونه است. یکی از نشانه های خودخواه بودن در رابطه ها این است که همیشه طرف مقابلتان می خواهد که همه چیز به نفع او باشد و همیشه تمام تصمیم ها و برنامه ها را بر طبق منافع خود تعیین می کنند.

2-در رابطه شان یک نوع احساس منفی یا خنثی دارند
یک شخص خودخواه به هیچ وجه احساسات دیگران را در نظر نمی گیرند. آنها هیچ وقت از شما نمی پرسند که روزتان چگونه گذشت یا چه کارهایی در طی روز انجام داده اید . اگر ارتباط شما با همسرتان یک نوع در آن احساس منفی یا خنثی داشتید لازم است که بدانید شما یک فرد خودخواه هستید.

3-آنها هرگز تلاش نمی کنند
عدم تلاش کافی نیز نشانه دیگری از خودخواه بودن در رابطه تان می باشد. منظور از تلاش کردن این است که همسر شما به هیچ وجه سعی نمی کند که شما را خوشحال کند یا حتی تلاش نمی کند که حال شمارا تغییر دهد و این یکی از نشانه های خودخواهی تام می باشد.

4-عدم تعهد در آنها طبیعی است
یک فرد خودخواه ممکن است ادعا کند که از حرف همسرش ناراحت شده است و این حالت یکی از نشانه های عدم تعهد و مهمتر از همه خودخواه بودن شما را نشان می دهد. آنها همیشه از شما استفاده ابزاری می کنند و می خواهند به واسطه ی شما به خواسته خود برسند و این مورد نیز یکی از بدترین دلایل خودخواه بودن می باشد.

5- آنها با دیگران بیش از حد گپ می زنند
نشانه ی دیگر که نشان دهنده خودخواه بودن شریک زندگی تان می باشد این است که همسرتان در جمع با اطرافیانتان بیش از حد گپ میزند ولی هیچ گاه باشما حرف نمیزند چه در گپ میان دوستانتان و چه در خانه تان. آنها احساس نمی کنند که شما تمام رفتار آنرا تحت نظر دارید و باز به همین رفتار بد خود ادامه می دهند و این مورد نیز از بدترین نشانه های خودخواهی بین رابطه زناشویی می باشد.

6-عادتی به نام نپذیرفتن مسئولیت
افراد خودخواه همیشه فکر می کنند که حق با آنهاست وحرفی که آنها می زنند در مقابل حرفی که شما می زنید درست است و صحبت های شما کاملا اشتباه هستند در صورتیکه نباید این گونه باشد و باید طبق منطق صحبت های یکدیگر را قبول کنیم و هیچ معنایی ندارد که فقط حرف یک نفر همیشه صحیح باشد و حرف نفر دیگر همیشه اشتباه باشد. خودتان را اصلاح کنید و هیچ معنایی ندارد که همیشه خودتان را از دیگران بالاتر ببینید و در هر مورد حق با شما باشد و زمان این است که به خودخواه بودن خود اعتراف کنید تا مشکلات زندگی تان را با دستان خود حل کنید.2

پیش به سوی ترک خودخواهی!
همسر خودخواه تان را تغییر دهیددر ادامه به چند راهکار ساده برای غلبه بر خودخواهی های همسر با مدیریت رفتارهای او اشاره می کنیم.

از مهارت گذشته بیشتر بهره ببرید
گذشت، صبر و حوصله به خرج دادن، اولین توصیه جدی به همسران افراد خودخواه است؛ اما افراط در گذشت نتیجه معکوس دارد و بر شدت رفتار همسر می افزاید. تا چه زمانی یک فرد می تواند خودخواهی های همسرش را بپذیرد و در قبال خواسته های خویش کوتاه بیاید و از حقش بگذرد؟ زیاده روی در گذشت کردن یکی از بزرگ ترین اشتباهات است و فرد خودخواه را به گذشت عادت می دهد و آن را بخشی از وظیفه همسر می کند. سلطه گری، حاصل گذشت بیش از اندازه است.

همسر خودخواه به واسطه این عادت رفتاری فرد مقابل، بر زندگی مشترک تسلط می یابد و در همه مسائل احساس محق بودن می کند تا آنجا که درک درستی از کارهای خویش ندارد و هرگز حاضر به پذیرش اشتباهاتش نخواهد بود. از سوی دیگر، تحمل و گذشت بسیار در زندگی مشترک، به مرور زمان در فرد بخشنده این حس را ایجاد می کند که مورد بی عدالتی قرار گرفته و در قبال خدمتی که برای همسر انجام داده، هیچ پاداشی دریافت نکرده است. برای پرهیز از خطرات گذشت افراطی، بهتر است بدانید کجا باید کوتاه بیایید و کجا از حق تان نگذرید. حفظ تعادل در گذشت، رکن اصلی موفقیت شماست.

گفت و گوی نادرست خودخواهی را پر رنگ تر می کند
یکی از مهم ترین عوامل تخریب رابطه، نبود گفت و گو و ارتباط کلامی است. وقتی هر دو طرف قادر به بیان خواسته ها و انتظارات خود به همدیگر نباشند، راه برای ورود خصوصیات منفی مثل خستگی و عصبانیت به رابطه باز می شود. گفت و گوی درست، رمز حل مسائل است قبل از این که به مشکل تبدیل شوند. هیچ وقت برای حرف زدن با همسرتان تردید نکنید اگر با موقعیتی برخورد کردید که احتمال بروز سوءتفاهم در آن وجود دارد، بلافاصله آن را با همسرتان روشن کنید.

بر اصلاح رفتارهای خودخواهانه تمرکز کنید
پس از شناسایی رفتارهای خودخواهانه باید بر اصلاح آن ها تمرکز کنید. البته نباید بسیار متوقع بود، ترک یا اصلاح این خصلت های عادت شده با یک بار متذکر شدن یا صحبت کردن امکان پذیر نیست. اصلاح، امری تدریجی است و شما نباید در این مسیر دلسرد شوید و دست از تلاش بردارید. از سوی دیگر فرد خودخواه، باوجود پذیرش این خصلت بد، باید یاد بگیرد گاهی لازم است بدون انتظار منفعتی از خواسته خویش به آسانی بگذرد.

نگذارید شعله های عشق تان خاموش شود
لذت دوست داشتن و دوست داشته شدن هیجان انگیزترین احساس در دنیاست. خودخواهی در ازدواج معمولا با این واقعیت در ارتباط است که بعد از گذشت مدتی از رابطه، زوج ها همدیگر را نادیده می گیرند. یک “دوستت دارم عزیزم” ساده می تواند سالیان سال عشق و محبت را بین شما نگه دارد؛ اما در مشغولیت های زندگی امروزی، عشق و محبت گم شده است. همه ما به توجه نیاز داریم؛ در واقع، این غریزه انسان است که دوست داشته شود، تحسین شود و به او توجه شود. پس اجازه ندهید شعله محبت بین شما خاموش شود.3

پینوشتها
1.www.ana.press.com
2.www.namnak.com
3.www.salamatnews.com

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید