نقش معنوى و تكوينى حضرت مهدى(عج)

نقش معنوى و تكوينى حضرت مهدى(عج)

اگر در جهان به پديده‏ها توجه نمائيم، به روشنى درمى‏يابيم، كه همه آنها به اشياى ديگر وابسته بوده واز خود استقلالى ندارند. به عنوان مثال نورى كه در لامپها مشاهده مى‏كنيم، و از آنها بهره مى‏بريم، و نيروى برق كه تمام جهان از بركت وجود آن بهره برده و چرخ حيات را به گردش در مى‏آورد، به وجود نيروگاه مركزى مولد برق بستگى داشته، و بدون آن كسى از نعمت روشنايى و فوائد گوناگون ديگر آن برخوردار نخواهد شد. و همچنين اگر به انسان نظر كنيم، خواهيم ديد كه روح در وجود او به عنوان اساس و ريشه وجودى او نقش دارد. و پيكر بدون روح، مجسمه‏اى بى‏جان و بى‏تحرك است كه كارى از او ساخته نيست، بلكه وجود روح است كه به انسان كمك مى‏كند تا به همراه اعضاى و جوارح كارها را از پيش ببرد، يعنى وجود انسان به وجود و تحقق روح او معنا پيدا مى‏كند.
حال اگر به مجموع جهان و انسان نظرى آگاهانه و همراه با جهان‏بينى الهى بيفكنيم، خواهيم ديد كه براى خداوند تبارك و تعالى بندگانى است كه علاوه بر نقش و هدايت تشريعى و راهنمائى بشر به سوى خدا، داراى نقش معنوى و تكوينى خاصى هستند.
همه امامان معصوم: در اين ويژگى مشترك هستند، لكن ممكن است تصور شود اين خاصيت و ويژگى مربوط به آنانى است كه در بين مردم حاضرند و در پشت پرده غيبت‏ به سر نمى‏برند. اما امام زمان(ع) كه در پشت پرده غيبت ‏به سر مى‏برند، چگونه اين نقش را ايفا مى‏كند؟
در پاسخ مى‏گوئيم ما گرچه از ديدار وجود مبارك حضرت ولى عصر(عج) محروم هستيم، ولى پيوسته از وجود او منتفع مى‏شويم. اساسا زمين و آسمان به وجود او برپاست كه اين مطلب به خوبى از سخنان معصومين(ع) استفاده مى‏شود و ما به گوشه‏اى از اين بيانات اشاره مى‏كنيم كه مى‏گويند اگر امام در زمين نباشد، زمين اهل خويش را تحمل نمى‏كند و از خود سركشى ويران‏كننده‏اى بروز مى‏دهد. و آسمان و زمين به وجود او برپاست.
«عن ابى حمزة قال: قلت لابى عبدالله(ع): ا تبقى الارض بغير امام؟ قال: لو بقيت الارض بغير امام لساخت‏».[1] «ابى حمزه مى‏گويد: به امام صادق(ع) عرض كردم زمين بدون امام مى‏ماند؟ فرمود: اگر زمين بدون امام باشد، فرو مى‏ريزد».
«عن ابى جعفر(ع) قال: لو ان الامام رفع من الارض ساعة لماجت ‏باهلها كما يموج البحر باهله‏».[2] «امام باقر(ع) مى‏فرمايد: اگر لحظه‏اى امام از زمين برداشته شود، زمين متلاطم مى‏شود و همراه اهلش اضطراب پيدا مى‏كند آنچنان كه دريا با اهلش طوفانى و متلاطم مى‏شود».
ابى العلاء مى‏گويد: به امام صادق(ع) عرض كردم آيا زمين بدون امام مى‏ماند؟ حضرت فرمودند: خير و به اين كلام معروف توجه كنيم كه مى‏فرمايد:
«بيمنه رزق الورى و بوجوده ثبتت الارض و السماء».[3] «از بركت وجود او (يعنى حجت و نماينده الهى) مردم روزى مى‏خورند و به خاطر هستى او آسمان و زمين برپاست‏».
«و بكم يمسك‏السماء ان تقع على الارض الا باذنه‏».[4] «و به خاطر شماست كه خداوند آسمان را از سقوط كردن بر روى زمين (مگر به اذن خويش) نگه مى‏دارد».
«بالاخره مى‏گوئيم ارتباط وجود ساير ممكنات با وجود ولى و قطب جهان به حكم خبر صادق و مصدق; يعنى پيامبر اكرم(ص) و ائمه طاهرين: ثابت است گرچه ارتباط غير ارادى باشد، مثل ارتباط منظومه شمسى با شمس و اجزاى اتم با هسته مركزى و هزاران هزار روابط تكوينى كه در عالم جماد و نبات و حيوان و انسان و بين اعضا و اجزاى آنها برقرار است‏».[5] اين از فايده‏هاى بسيار حياتى است كه از ناحيه وجود مبارك حضرت ولى عصر ارواحنا له‏الفداء به ديگران مى‏رسد.
سر را بسان حلقه بر باب عطايت مى‏زنم
بوسه اگر بينم ترا بر خاك پايت مى‏زنم[6] [1] . اصول كافى، ج‏17 ص‏179، ح‏10 – بحارالانوار، ج‏13، ص 338 و ج‏23، ص 24 – وافى، ج‏2، ص 64.
[2] . اصول كافى، ج‏1، ح 12، ص‏179. – غيبت نعمانى، باب 8، ح‏10، ص‏139 – وافى، ج‏2، ص‏66.
[3] . مهدى انقلابى بزرگ، ص 268، مكارم شيرازى – بحار، ج‏23، ص‏19 با عبارت بهم يرزق الله عباده.
[4] . مفاتيح الجنان، زيارت جامعه كبيره.
[5] . وابستگى جهان به امام زمان(ع) لطف الله صافى، ص 20.
[6] . شعر از ملتجى.
يد الله دادجو – فصلنامه مكتب اسلام،ش9

مطالب مشابه