سبزیهای سحرآمیز

سبزیهای سحرآمیز

 

 

متخصصان تغذیه به تمام افرادی که خواهان سلامت بدن شان هستند توصیه می کنند مصرف دو تا سه واحد سبزیجات تازه را در فهرست رژیم غذایی روزانه خود قرار دهند. حتما می پرسید هر واحد سبزیجات معادل چیست؟ در پاسخ باید بگوییم در صورت خرد کردن سبزی های خام، یک لیوان آن ها یک واحد محسوب می شود. در زیر با خواص ده نمونه از این سبزیجات سحرآمیز و ضامن سلامتی آشنا می شوید.

پیاز

پیاز سرشاز از کوئرستین، ترکیبی در خانواده ی فلاونوییدهاست و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. دریافت این ماده از بروز بیماری های قلبی جلوگیری می کند و احتمال ابتلا به انواع سرطان ها به خصوص سرطان مثانه را کاهش می دهد.

کلم بروکسل

بیشترین مقدار ویتامین C، اسید فولیک و پتاسیم در این سبزی یافت می شود. بنابراین به منظور تقویت سیستم دفاعی بدن، کاهش فشار خون بالا و پیشگیری از بروز بیماری های قلبی توصیه می شود کلم بروکسل را روزانه مصرف کنید.

فلفل دلمه ای

با مصرف نوع رنگی این سبزی، بدن شما بتاکاروتن فراوانی دریافت خواهد کرد. فلفل دلمه ای منبع عالی ویتامین C، به طوری که با خوردن صد گرم از آن 140 میلی گرم ویتامین C دریافت خواهد شد.

گل کلم

گل کلم منبع خوبی از پتاسیم است و فشارخونی ها باید به آن توجه بیشتری کنند. اسید فولیک گل کلم برای کسانی که سابقه بیماری قلبی دارند بسیار مفید است.

هویج

هویج فیبر بسیاری دارد و یبوست را رفع می کند. بتاکاروتن ماده ی مغذی دیگری در هویج است.

گوجه فرنگی

این ماده ی غذایی منبع آنتی اکسیدان های قوی مثل ویتامین C، بتاکاروتن و لیکوپن است که از بروز سرطان، بیماری های قلبی و سکته جلوگیری می کنند. اگر می خواهید سیستم دفاعی قوی داشته باشید، حتما گوجه فرنگی بخورید.

مارچوبه

یادتان باشد خوردن پنج ساقه مارچوبه، تامین کننده ی نیاز روزانه ی بدن شما به اسیدفولیک است. مارچوبه ترکیب هایی دارد که از بروز نفخ در بدن جلوگیری می کند، بنابراین اگر زیاد نفخ می کنید بهتر است مارچوبه را در برنامه ی غذایی روزانه تان بگنجانید.

سیر

سیر منبع پتاسیم است، به طوری که با خوردن صد گرم از آن 620 میلی گرم از این ماده ی معدنی دریافت می شود. سیر منبع سلنیوم و روی است و خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروس دارد.

کلم قرمز

رنگ ارغوانی این سبزی به وجود لیکوپن برمی گردد که خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد و یک ماده ی مغذی ضد پیری است. کلم قرمز منبع مناسب پتاسیم نیز هست، بنابراین کسانی که فشار خون بالایی دارند باید آن را در رژیم غذایی روزانه ی خود قرار دهند.

خیار

خیار آب فراوانی دارد، بنابراین در روزهای گرم خوردن آن توصیه می شود. هم چنین ویتامین K و پتاسیم موجود در خیار خونریزی های طولانی مدت و فشارخون را از بین می برد.
منبع:7 روز زندگی شماره 136

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید